Księgi o skarbach i zamku
access_time 2004-07-02 07:47:16

Imponujący zbiór wydawnictw tarnowskiego Muzeum Okręgowego wzbogacił się o nowe pozycje, które z pewnością zauważą nie tylko bibliofile, ale miłośnicy sztuki. Jest to album "Skarby muzeów Małopolski" ze wstępem Adama Bartosza oraz "In Castro nostro Tarnoviensi" Krzysztofa Moskala. Podczas wakacji obydwa wydawnictwa mają promocyjną cenę.

Prezentowaliśmy pierwszy egzemplarz albumu "Skarby muzeów Małopolski" wydany przez tarnowską placówkę we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, z okazji VI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Przypomnijmy, na blisko 200 fotografiach zaprezentowano najciekawsze i najcenniejsze eksponaty przechowywane w zbiorach 37 regionalnych placówek muzealnych rozsianych na terenie całej Małopolski. W rozdziałach poświęconych kolejno: malarstwu, rzeźbie, rzemiosłu artystycznemu, sztuce naiwnej oraz wnętrzom ukazano obiekty o wyjątkowym znaczeniu artystycznym, świadczące o bogactwie spuścizny historyczno-kulturalnej regionu. Czytelnik prowadzony jest szlakiem najcenniejszych zbiorów- począwszy od anonimowej sztuki średniowiecznej, poprzez wspaniałe dzieła renesansu, baroku i rokoka aż po szutkę XX-lecia. Najliczniej reprezentowana w albumie kolekcja pochodzi ze zbiorów tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Fotografie można porównać z oryginalnymi dziełami. Tarnowskie skarby wystawiono na wystawie w ratuszu.

W sumie w albumie zaprezentowano około 170 eksponatów z obszernym podpisem (także w wersji anglojęzycznej). Na końcu albumu zawarto krótką charakterystykę każdego muzeum.

Z drukarni dostarczono właśnie książkę dr. Krzysztofa Moskala "In castro nostro Tarnoviensi" ("Na zamku naszym tarnowskim"). Jest to już drugie wydanie (poprawione i uzupełnione) monografii historycznej i architektonicznej zamku Tarnowskich na Górze św. Marcina.

Autor jest filozofem, ale historycy wysoko oceniają jego warsztat badawczy. Według nich jedną z zalet wydawnictwa jest przystępny, ale w pełni kompetentny przekaz informacji. Krzysztof Moskal przejawia także zdolności plastyczne, tekst zilustrował więc rycinami. Autor wykorzystał wiele źródeł archiwalnych przechowywanych m.in. w Państwowym Archiwum w Krakowie na Wawelu. Są to zwłaszcza dawne inwentarze zamku, wcześniej nigdy nie publikowane.

Dzieło posiada przypisy i literaturę przedmiotu. Liczne ilustracje, w tym fotografie z lat 60-tych autorstwa Rudnika , podnoszą walory tej publikacji.

W dokumentach nie natrafiono dotąd nigdy na jakąkolwiek rycinę zamku. Krzysztof Moskal spróbował stworzyć hipotetyczny wygląd zamku.

Wraz z rekonstrukcją zamków, baszt obronnych itd. coraz liczniejsza staje się grupa miłośników dawnych budowli obronnych ( kastelologów), kolejna książka z półki "tarnoviana", będzie dla nich cenną lekturą. Z pewnością zainteresuje też tarnowian, zwłaszcza tych, których ciekawi historia rodów Tarnowskich i spuścizny, jaka po nich pozostała.

(Kis)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A