Zderzenie kultur
access_time 2004-07-06 00:04:01

Wybierzcie się koniecznie do Tarnowskiego Centrum Kultury na wystawę malarstwa, rysunku i rzeźby pt. „RYTUAŁ, RYTM, HARMONIA”. Wernisaż wystawy, na którym obecni byli polscy i kongijscy artyści, to było prawdziwe zderzenie kultur.

[[fotka1]] Jaki może być efekt zderzenia? Jeżeli uwzględnić prawa fizyki, zderzenie może spowodować zmianę kierunku poruszania się ciała, lub jego zniszczenie i chaos. Nie mamy wszelako do czynienia z typową materią, a ze światem ducha. Zestawienie twórczości artystów z Konga z pracami polskich artystów, było niczym znalezienie się na linii frontu dwóch klimatów. Polskiego - chłodnego i wyważonego, oszczędnego w formie, i afrykańskiego – gorącego, pełnego koloru oraz ekspresji. Czy w sztuce można się zahartować, przechodząc tak szybko z jednego klimatu w drugi? I co może znaczyć zahartowanie w sztuce? Wzmocnienie? Wystawa na pewno mnie poruszyła, sprowokowała do zadania samej sobie pytania czy ta pewnego rodzaju prowokacja jest potrzebna? Może tak? Może potrzeba tego typu eksperymentu, by obudzić odbiorcę. 


Na pewno zaskoczeniem był kolejny eksperyment na wernisażu, tym razem muzyczny - wśród pięknych afrykańskich obrazów, usłyszeliśmy koncert Małgorzaty Sałacińskiej i m.in. „Życzenie” Chopina czyli „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie…”.  Szkoda tylko, że afrykańskie rytmy nie ogrzały sali, w której prezentują się polscy artyści.  


Na wystawie możecie zobaczyć też, zbiór zdjęć obrazujących życie w Kongo. Polskich zdjęć nie ma, ale przecież życie w Polsce wszyscy znamy, bo sami go stanowimy.


Na wystawie prezentują swoje prace artyści z Kongo:


Roger BOTEMBE  - absolwent Państwowego Instytutu Sztuki Abidjanu, Wybrzeże Kości Słoniowej i Królewskiej Akademii Sztuk pięknych w Brukseli. Uprawia malarstwo sztalugowe, sztukę monumentalną, ścienną oraz rzeźbę. Jego malarstwo cechuje niezwykła interpretacja tematów, zawartość elementów metafizyki, zaś wysublimowana forma obdarza treść siłą wyrazu.


Malambu DIBANDI – pseudonim PAPY, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Kinshasie. Artysta malarz, członek i szef warsztatów Botembe, pełnomocnik do spraw kulturalnych. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, monumentalne i portretowe. Fascynuje go człowiek i jest on głównym bohaterem jego dzieł.


Kalama AKULEZ -  absolwent Instytutu Sztuk Pięknych w Lubumbashi, Akademii Sztuk Pięknych w Kinshasie oraz Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Chinach. Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na Akademii Sztuk Pięknych w Kinshasie.


Z Polski:


Maria GÓRECKA – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  - Wydział Rzeźby. Długoletni pracownik Instytutu Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie. Obecnie – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego – Kierownik Zakładu Rzeźby. Artystka zaprezentuje nam serię rzeźb (odlanych w brązie), których inspiracją była postać lub roślina.


Stanisław GÓRECKI - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Grafiki. Obecnie –pracownik Instytutu Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego –Zakładu Rysunku. Prace artysty to seria graficznych przedstawień krajobrazu.


Jan SIUTA - absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydziału Rzeźby. Obecnie prowadzi pracownię projektowo-rzeźbiarską. Projektuje i wykonuje realizacje rzeźbiarskie w otoczeniu z architekturą i krajobrazem, jak i we wnętrzach architektonicznych. Jego firma realizuje również aranżacje i rzeźby sakralne oraz rekonstrukcje elementów rzeźbiarskich i architektonicznych. Na wystawie zobaczymy zarówno malarstwo tego artysty (technika własna) jak i rzeźbę w kamieniu.


Wystawa czynna w Galerii TCK  do 15 sierpnia br.,  w godz. 9,oo – 18,oo, wstęp wolny.


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A