Marzec w KoLibrze...
access_time 2004-03-08 22:13:32
„Postmodernizm, czyli surrealny komunizm”. To temat najbliższego piątkowego spotkania w Stowarzyszeniu KoLiber. Gościem wieczoru będzie publicysta kwartalnika „Intuicje”, pan Jan Maniak. Prelegent jest znawcą zagadnień związanych z prądem postmodernistycznym. Spotkanie odbędzie się 12 marca o godzinie 19.00 w siedzibie KoLibra przy ulicy Goldhammera 4.
Tydzień później – 19. marca – trzeci z kolei wykład Ludwika von Misesa pt.: „Interwencjonizm”. Przedstawi go polityk UPR Wojciech Popiela. Państwo opiekuńcze w obecnych czasach jest kojarzone z tak zwaną trzecią drogą, która ma być „odpowiedzią na kapitalizm i socjalizm”. Mises mówił w Argentynie: Interwencjonizm znaczy, że rząd nie tylko nie chroni sprawnego działania rynkowej ekonomii, ale wtrąca się do cen, stawek za pracę, wysokości procentów od kapitałów i zysków. Rząd pragnie wtrącać się, by zmusić przedsiębiorców, aby prowadzili swoje sprawy w inny sposób niż oni by wybrali, jeśliby kierowali się tylko wymaganiami konsumentów. Rząd rości sobie pretensje do władzy dla siebie lub co najmniej do części władzy, która w ekonomii wolnego rynku należy do konsumentów.
O tym, czy państwo opiekuńcze jest dobrym rozwiązaniem, lepszym zarówno od socjalizmu, jak i kapitalizmu, będziemy dyskutować po wysłuchaniu wykładu. Dyskusję poprowadzi Wojciech Popiela.

W ostatni piątek marca, tematem spotkania będzie działalność pułkownika Ryszarda Kuklińskiego „Bohater, czy zdrajca”. Tytuł ten sugeruje, do jakiego okresu życia pułkownika będziemy odwoływać się w rozmowie. Chodzi oczywiście o przekazywanie przez niego danych wojskowych Stanom Zjednoczonym, na przełomie lat osiemdziesiątych XX wieku. Dyskusję poprowadzi Jarosław Kornaś.

Wszystkie spotkania odbywają się w piątki o godzinie 19-tej w siedzibie KoLibra przy ulicy Goldhammera 4. Serdecznie zaprasza Was Oddział tarnowski Stowarzyszenia KoLiber. Wstęp wolny.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A