„Marzyciele”, film Bernardo Bertolucciego już 18 marca!
access_time 2004-03-10 23:33:57
W ciągu roku wchodzi na ekrany polskich kin, około 300 filmów. Kino „Marzenie” w Tarnowie nie jest w stanie zaprezentować ich wszystkich. Z tego powodu, w doborze filmów kieruje się oczekiwaniami masowej publiczności. Ponieważ jest to kino premierowe - to dystrybutorzy dyktują warunki, jakie filmy należy wyświetlać i najczęściej są to głośne i znane tytuły. Powstała potrzeba zaprezentowania, tej części filmów, które nie są pokazywane w komercyjnej ofercie. Tarnowskie Centrum Kultury postanowiło, na jednorazowych projekcjach, wyświetlać, wybrane, ciekawe filmy - tak pod względem artystycznym, jak i tematycznym.
Spotykam się z Panią Anną Grygiel z Tarnowskiego Centrum Kultury. Przedstawia mi dla Was filmowe propozycje TCK.

[[fotka1]]Od stycznia 2003 roku trwa cykl „CZWARTY ek stra FILM”. „CZWARTY” - dlatego, że w czwartek, raz w miesiącu, odbywa się projekcja ekstra filmu, nie pokazywanego do tej pory w Tarnowie. Tematem tej projekcji jest czasem twórca (teraz jest nim Bernardo Bertolucci, którego najnowsze filmy możemy obejrzeć), a czasem aktorka, lub aktor.
Cykl cieszy się coraz większą popularnością i ma swoją stałą publiczność. Jest grono osób, które czeka na te projekcje, aby nie przegapić żadnego ciekawego filmu. Są też odbiorcy przypadkowi, którzy oczekują na konkretna propozycję filmową.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie, na wartościowe kino, powstał przy Tarnowskim Centrum Kultury - Klub Filmowy. Jest to propozycja dla kinomanów, szczególnie zainteresowanych cyklem filmowym. Wpisowe to 20 zł, ale członkowie klubu mają możliwość zakupu biletu na czwartkowe projekcie z 50 % zniżką.

TCK jest organizatorem dużej imprezy organizowanej od 17 lat - Tarnowskiej Nagrody Filmowej, poświeconej polskim filmom. Członkowie TKF mogą uczestniczyć w projekcjach tego festiwalu również ze zniżką.


Zaproszenie TCK na najbliższy ekstra film:

18 marca br. pragniemy po raz drugi w tym miesiącu, zaprosić Państwa do kina „Marzenie” na projekcję filmową cyklu CZWARTYek stra FILM, kontynuując prezentację najnowszych filmów znanego włoskiego reżysera, Bernarda Bertolucciego. Ostatnio zaprezentowaliśmy przedostatni z jego filmów, „Rzymską opowieść”. Tym razem będą mogli Państwo zobaczyć film najnowszy - „Marzyciele”.
W filmie tym Bertolucci powraca do nowofalowego kina lat 60-tych. Podejmuje próbę ukazania klimatu tamtych lat, lat kontestacji, emocji, dyskusji i nadziei. To próba podróży sentymentalnej reżysera.
Jak sam twórca twierdzi, zrobił ten film dla młodych ludzi, którzy pozbawieni zostali ideałów i wartości, które dla jego pokolenia były ważne, a obecnie ideały te zastąpiono jedynie dobrami konsumpcyjnymi.
Pragnieniem reżysera jest, aby dzisiejsza młodzież odkryła, czym jest utopia, rewolucja, wiara, aby stwierdziła, że można wywrócić porządek świata, „przykrawając” go do własnych pragnień.
Czy ta próba reżyserowi się powiodła? Będziecie Państwo mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie 18.03.04 roku o godzinie 19.00 na projekcji filmu: „Marzyciele”.
Dodajemy tylko, że tym razem przedstawiany film, jest przeznaczony dla osób dorosłych tj. tych, które ukończyły 18 lat.

Przypominamy również wszystkim widzom szczególnie zainteresowanym sztuką filmową, że można zapisać się do Klubu Filmowego TCK (zapisy prowadzi TCK - Rynek 5 – wpisowe 20,- zł). Karta członka Klubu, upoważnia do zakupu biletu na projekcje cyklu „CZWARTY ek stra FILM” w kasie kina „Marzenie” z 50% zniżką. Pragniemy również dodać, że kasa kina prowadzi na proponowane projekcje przedsprzedaż.
Polecając gorąco naszą propozycję, zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Dodatkowo zamieszczam krótką notę o prezentowanym w marcu reżyserze.


Bernardo Bertolucci (ur. 1941r. w Parmie) – jeden z najwybitniejszych włoskich reżyserów. Zaczynał karierę jako asystent Passoliniego, sam zadebiutował jako reżyser w 1962 roku filmem „Kostucha”. W latach 60-tych uchodził za twórcę awangardowego, lewicującego, ale sławę przyniosła mu dopiero następna dekada i filmy „Strategia pająka”, „Konformista”, „Ostatnie tango w Paryżu”, „Wiek XX”, „Luna”. W 1985 roku wyjechał z Włoch. Dziesięć lat spędził na Dalekim Wschodzie i w Afryce. Tu nakręcił obsypanego Oscarami, „Ostatniego cesarza”, „Pod osłoną nieba” oraz „Małego Buddę”. Po powrocie do Włoch zrobił „Ukryte pragnienia” i „Rzymską opowieść” i „Marzycieli”

Więcej informacji o filmie „Marzyciele” i Bernardo Bertoluccim znajdziecie Państwo na stronach poniżej:
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A