12 marca w KoLibrze - postmodernizm
access_time 2004-03-12 16:23:58
12. marca w siedzibie KoLibra przy ulicy Goldhammera 4, o godzinie 19-tej, będzie gościł publicysta kwartalnika Intuicje, znawca prądu postmodernistyczniego - Jan Maniak. Temat spotkania to: "Postmodernizm jako surrealny komunizm"
Profesor Ryszard Legutko tak mówi o postmodernizmie" jest coś w przełomie postmodernistycznym, co każe patrzeć na niego jako zjawisko unikalne, nieporównywalne radykalnością zamierzenia z wcześniejszymi antyfilozoficznymi rewolucjami, które mimo buńczucznych deklaracji wstępnych skończyły się finalnym niepowodzeniem (na przykład, program końca filozofii realizowany przez pozytywistów czy przez niektórych marksistów).

Profesor Legutko pisze dalej: Czy pełne odrzucenie starych kategorii prawdy, dobra, natury, istoty, obiektywizmu, itd., rzeczywiście uczyni świat lepszym? W tej kwestii nie ma całkowitej zgody wśród postmodernistycznych autorów. Niektórzy z nich, na przykład Richard Rorty, twierdzą, że rozstanie się z autorytaryzmem filozofii będzie miało podobny wpływ jak rozstanie się z religią: przyniesie ludziom ulgę, pozbawi poczucia winy i zdejmie z nich ciężar przesadnych oraz niepotrzebnych obowiązków.
Za totalną negację wartości, które stworzyły cywilizację łacińską krytykowali prąd modernistyczny i postmodernistyczny Papieże. Jeśli przypomnimy sobie encykliki choćby Papieża Piusa XI czytamy, że komunizm był potępiany właśnie za swój ateistyczny i antyreligijny charakter. Także komunizm za swój cel stawiał stworzenie „nowego świata i społeczeństwa”. Co pisze w pierwszym zdaniu profesor Legutko? Postmodernizm ma ambicję zwiastowania i kreowania nowej epoki.

Czy zbieżność ta jest przypadkowa, czy rzeczywiście „ponowoczesny świat to nadrealny komunizm”? Słuszność tej drugiej tezy będzie starał się wykazać pan Jan Maniak podczas wykładu w KoLibrze.
Serdecznie zapraszamy na to ciekawe spotkanie i na, zapewne, gorącą dyskusję. Wstęp wolny.

Za tydzień, 19. marca – trzeci już argentyński wykład Ludwika von Misesa „Interwencjonizm”.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A