Z motorem do muzeum.
access_time 2004-04-01 23:24:52

Kibice żużla mają wyjątkową okazję oglądać w Tarnowskim Muzeum (Podcienia), wystawę „Z Jaskółką w Plastronie”. Przez najbliższe dwa miesiące mogą poznawać trofea sportowe, stare plakaty, wycinki prasowe i pamiątki związane z tym sportem. Kolekcja fotografii od 1956 roku pozwoli im wrócić wspomnieniami wstecz, do ważnych wydarzeń żużlowych.

[[fotka2]]Komisarzami wystawy są Łukasz Gozdek i Janusz Kozioł. Sam pomysł wystawy narodził się w sierpniu 2003 roku, i spotkał się z dużą pomocą ze strony Pana Piotra Grzyba - Prezesa Tarnowskiego Towarzystwa Żużlowego. Skontaktował on organizatorów ze znanym kolekcjonerem, Panem Zbigniewem Rozkrutem i z Robertem Nogą - dziennikarzem Tygodnika Żużlowego, a także z ludźmi, którzy posiadali pamiątki, które można było eksponować. Dzięki temu na wystawie znajdują się między innymi tak cenne eksponaty jak:


Motocykl żużlowy „Jawa” Roberta Sawiny


„Złoty Kask” wywalczony przez Floriana Kapałę, w roku 1961 podczas pierwszych zawodów o „Złoty Kask”. Kapała zdobył w tych rozgrywkach 96 punktów. W tym czasie obowiązywała zasada, że zawodnik, który zdobył „Złoty Kask”, mógł w nim startować przez cały kolejny sezon. Nie miał obowiązku używania pokrowca, które zakładano na kask według zasady: zawodnicy gospodarzy startowali w czerwonym i niebieskim, a goście w białym i żółtym.


[[fotka3]]Czapka Kadyrowa – Nieoficjalna nagroda przechodnia, wręczana zwycięzcy Indywidualnych Mistrzostw Polski, podczas dekoracji medalistów, Na czapce tej, każdy zwycięzca Indywidualnych Mistrzostw Polski, od roku 1963 haftował swoje nazwisko. Według oficjalnej wersji czapka ta została podarowana w 1963 roku Andrzejowi Pogorzelskiemu i Antoniemu Worynie, przez radzieckiego żużlowca Gabdrahmana Kadrowa.  Na czapce widnieje m.in. podpis Zygmunta Pytki z 1967 roku. Obecny posiadacz to Rune Holta, Indywidualny Mistrz Polski 2003 - zawodnik Włókniarza Częstochowa. Na czapce Kadrowa brakuje już miejsca i Holta ma problem, jak umieścić haft ze swoim nazwiskiem.


 Pasjonaci żużla i jego wierni kibice, znajdą tu wiele innych ważnych dla nich pamiątek. A ci, którzy nie znają tego sportu, mogą się zorientować, czym żyje od wielu lat i czym się pasjonuje, tak wielu mieszkańców naszego miasta.

Komentarze...