Targi na 6 – Prezentujemy szkoły!
access_time 2004-04-03 23:15:30

Pomysłem na szóstkę okazały się pierwsze Tarnowskie Targi Szkolne. Znakomicie przygotowane przez organizatorów, z dużym zaangażowaniem i pomysłowością prezentowanych szkół, wzbudziły ogromne zainteresowanie uczniów i rodziców gimnazjalistów. Szacunkowo przez hale targową przewinęło się około 5000 osób. Chwilami to był prawdziwy tłok, który jednak nie wpłynął negatywnie na atmosferę w tym miejscu.

 [[fotka1]] Tarnów stał się inicjatorem bardzo ciekawej imprezy. Jej głównymi sprawcami byli: Prezydent Miasta Tarnowa, Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki UM, Centrum Edukacji i pracy OHP w Tarnowie, oraz Centrum Kształcenia i Wychowania. W bardzo krótkim czasie i bardzo sprawnie, zorganizowano to interesujące wydarzenie, które miejmy nadzieję wpisze się na stałe w pejzaż miasta.  


Jeszcze mam przed oczami ubiegłoroczną rekrutację do szkół ponadgminazjalnych – zabieganych uczniów i rodziców, trudności w zdobywaniu informacji, bieganie po mieście - od szkoły do szkoły. Coś drgnęło wyraźnie na plus. Po raz pierwszy, wszystko można było znaleźć w jednym miejscu i na własne oczy zobaczyć, z czym będzie się można spotkać, w nowej szkole. W przyjaznej rodzinnej atmosferze, z licznymi atrakcjami w wykonaniu uczniów prezentowanych szkół, targi stały się ciekawą i atrakcyjną imprezą dla wszystkich.


Możecie zwiedzić ze mną I Miejskie Targi Edukacyjne. Przedstawiam Wam targowe stoiska, czyli – jak się promują tarnowskie szkoły.


Przed wejściem tłum młodzieży obok samochodu „Nauka jazdy” Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych. www.zsco.tarnow.pl W skład Szkoły wchodzą: Technikum Nr 9, Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 7, XV Liceum Ogólnokształcące, 3 letnie Technikum Ogrodnicze dla absolwentów ZSZ


 Spotykam tu nauczyciela przedsiębiorczości w tej szkole Tadeusza Michałka i uczennice szkoły Elżbietę Lazarowicz, Iwonę Lazarek i Agnieszkę Ryczek. Na samochodzie piękny bukiet kwiatów przygotowany w szkole. Dziewczęta rozdają ulotki każdemu, kto wchodzi na teren targów. Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych znajduje się na ul. Sanguszków 28, na wzgórzu, w pięknym pałacu, w otoczeniu starego zabytkowego parku. Do szkoły można dojść od ulicy Gumniska, parkową aleją, piękną o każdej porze roku. Zadbane sale lekcyjne, sprawiają bardzo ciepłą domową atmosferę. Pracownia historyczna jest najlepszym dowodem dbania o swoją szkołę przez nauczycieli i przez uczniów. Szkoła istnieje od 1881 roku, specjalizuje się w branży ogrodniczej, ekonomicznej, agroturystyce, żywieniu i gospodarstwie domowym. Tu zdobędziesz umiejętności w zakresie: ogrodnictwa, ekologii, pszczelarstwa, bukieciarstwa, kształtowania terenów zielonych, ekoturystyki i organizacji ruchu turystycznego, pracy biurowej w zakresie finansów i rachunkowości, agrobiznesu i przetwórstwa rolniczego, bankowości i zarządzania firmą. Tu też dowiesz się wiele o domu, jego otoczeniu i żywieniu rodziny.


 Jeżeli wybierzesz zawód technika ogrodnika, agrobiznesu lub żywienia domowego, masz możliwość w ramach programu ukończyć kurs nauki jazdy kat. B, a w Zasadniczej Szkole Ogrodniczej i Technikum Ogrodniczym kurs kategorii T. Samochód stojący przed halą targową służy uczniom szkoły do nauki jazdy.


W roku 2004/2005 szkoła planuje kształcenie w zawodach: W Technikum Nr 9 - technik ekonomista, technik agrobiznesu, technik żywienia i gospodarstwa domowego, technik ogrodnik; w ZSZ nr 7 – ogrodnik. Jest tu też XV Liceum Ogólnokształcące z możliwością wyboru przedmiotów wiodących w klasie ogólnej (biologia, matematyka, język angielski, chemia, historia, przedsiębiorczość), a także Technikum uzupełniające dla absolwentów Zasadniczych Szkół Ogrodniczych. Szkoła posiada internat ze stołówką dla 160 uczniów zamiejscowych.


 W szkole jest koło bukieciarstwa i niedługo, bo w kwietniu odbędzie się tradycyjna, kolejna wystawa bukieciarstwa. Działa tu też koło informatyki, i koło agroturystki. Młodzież szkoły ma możliwość uczenia się dodatkowo, po godzinach lekcyjnych, nieodpłatnie języków obcych. Na Dni Otwarte szkoła zaprasza w maju.


II Liceum Ogólnokształcące na ul. Mickiewicza 16 www.ii-lo.tarnow.pl


„II Liceum jest szkołą o ponad 100 letniej tradycji. Pokolenia uczniów i profesorów zapisały piękne karty w jej historii…Najzdolniejsi przechodzą na indywidualny tok nauki… Szkoła należy do Towarzystwa Szkół Twórczych zrzeszających 26 liceów z całego kraju” ze słów Dyrektor Szkoły mgr Haliny Pasternak na szkolnej ulotce informacyjnej. W roku 2004/2005 szkoła uruchomi 5 oddziałów:


Klasa z rozszerzoną oferta programową z matematyki.
Klasa z rozszerzoną ofertą programową z matematyki, fizyki z astronomią i informatyki.
Klasa dwujęzyczna.
Klasa z rozszerzonym programem języka polskiego i historii, wiedzą o kulturze, z dodatkowym przedmiotem – europeistyka.
Klasa z wiodącymi przedmiotami biologia, chemia, fizyka.


W szkole działa kółko matematyczne, informatyczne, nauka tańca towarzyskiego, kółko dziennikarskie, filmowe, „Klub Europejski”. Aktywnie grają wirtualni menadżerowie, którzy teraz startują w konkursie Akademii Ekonomicznej.


Marta, Ania, Agnieszka Monika, Mateusz i Dawid z klasy dziennikarskiej II f - mówią mi o swojej szkolnej gazetce ETC i innych zajęciach pozalekcyjnych. Przyznają, że lubią bardzo swojego nauczyciela, Pana Olszewskiego. Na Dni Otwarte II Liceum zapraszają 6.04.2004 (wtorek) w godzinach 9.00 - 14.00.


Odwiedzanie stoisk przerywa mi występ kabaretu z III LO Mistrz rozwiązuje bardzo trudne zadania, czyli ile jest 2 + 2? Czy znacie odpowiedź? III Liceum Ogólnokształcące jest na ul Brodzińskiego 6 www.iii-lo.tarnow.pl


To szkoła z ponad 100 letnią tradycją. Działają w niej liczne koła przedmiotowe, koła zainteresowań, kluby i organizacje. Mają bardzo dobrze wyposażone pracownie, bibliotekę z centrum multimedialnym, nowoczesną salę gimnastyczną.


W roku szkolnym 2004/2005 III LO rozpoczną naukę klasy:
- Matematyka, informatyka, język angielski (2 oddziały)
- Matematyka, geografia, informatyka, język angielski
- Biologia, chemia, język angielski (2 oddziały)
- Język polski, historia, język angielski
- Język angielski, język polski
- Język niemiecki, język polski


 Kamil Agnieszka i Krzysztof, dzielą się ze swoimi wrażeniami ze szkoły. Chwalą swoich nauczycieli. Mówią o dobrym klimacie w szkole, i o tym, że są wolni od „wyścigu szczurów”. W ramach prezentacji na stoisku, film - krótka wycieczka po terenie szkoły, przedstawiający jej życie, na co dzień.


[[fotka3]]IV Liceum Ogólnokształcące www.iv-lo.tarnow.pl  szkoła z 60-letnią tradycją, która mieści się na ul. Norwida 22. Jest ona bardzo wysoko w rankingach szkół.


Pani Aneta z młodzieżą: Jasią, Gabrysią, Przemkiem, Łukaszem, Anią, Maćkiem, Sebastianem, Bartkiem i Tomkiem z II klasy, reprezentują tu Liceum. Rozmawiam chwilę z młodzieżą: Zdecydowanie - wszyscy lubią najbardziej swoje wychowawczynie, panią Świętnicką i Panią Karpińską. Mówią o bardzo dobrym prowadzeniu języka angielskiego przez panią Czubę. Cenią wysoko Panią Jasnosz, która stawia na solidność, i jest wymagającą nauczycielką. „Na „maksa” z nas wyciska, ale lubimy ją, wiemy, że nie będziemy mieli potem problemów z maturą i dostaniem się na studia”... "Prócz zajęć lekcyjnych, szkoła organizuje nam wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim.W zeszłym tygodniu byliśmy na wykładzie z fizyki o prądzie zmiennym”... „Najważniejszą rzeczą jest przyjazna atmosfera stwarzana przez nauczycieli”.... „Szkoła ma tylko jedną zmianę na 8 rano, najpóźniej kończymy zajęcia o 15.10. Niedaleko jest stacja kolejowa, a autobus nr 9 podjeżdża prawie pod szkołę, mamy tez swój szkolny autobus”... „Najważniejsze, że szkoła nie jest anonimowa, znamy się wszyscy dobrze między sobą i nauczyciele znają uczniów”. Jak wszędzie i tu nauczyciele maja swoje ksywki. Pytam czy się gniewają o to? „Nie - nie gniewają się, zresztą mają same sympatyczne ksywki”. Zgadnijcie o kim mówią tak mile: Dziunia Bipi, Zygi, Habi?


 Szkoła współpracuje ze Szkołą Średnią w Stryju na Ukrainie. Uczniowie szkoły pomagają organizować pomoc dla polaków tam mieszkających. Długo i z zaangażowaniem opowiadają mi o swojej wyprawie na Ukrainę, o swoich wrażeniach.


 Od nowego roku w szkole będzie uruchomione 6 oddziałów:
- Klasa z wiodącymi przedmiotami: matematyka, fizyka, technologia informacyjna, w której realizowany będzie program autorski z informatyki.
- Klasa z wiodącymi przedmiotami: język polski, historia, wiedza o kulturze
- Klasa z wiodącymi przedmiotami: biologia i chemia, w której jest realizowany unikalny program autorski.
- Klasa z wiodącymi przedmiotami: język angielski, język angielski w biznesie, przedsiębiorczość, drugi język do wyboru (niemiecki i rosyjski)
- Klasa z wiodącym językiem niemieckim
- Klasa z wiodącym językiem angielskim i drugi język do wybory (niemiecki, włoski)
- Klasa z wiodącym językiem francuskim


 Pozalekcyjne zajęcia z matematyki, języków obcych, języka polskiego, historii - skierowane są do uczniów przygotowujących się do olimpiad. Dla uczniów mających problemy z nauką organizowane są zajęcia motywacyjne. Działa tu też szkolny teatr.
Wśród absolwentów szkoły jest obecny prezydent Tarnowa Pan Mieczysław Bień, i wielu innych, z których szkoła jest bardzo dumna.


Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im Jana Szczepanika ul. Brodzińskiego 9 www.zso.tarnow.pl


Szkoła powstała w 1925 roku. To XIV Liceum i V Technikum Zawodowe. W nadchodzącym roku oferuje:


- trzyletnie Liceum Ogólnokształcące – klasa humanistyczna z elementami dziennikarstwa i fotografiki.
- trzyletnie Liceum Ogólnokształcące – klasa matematyczno –informatyczna z elementami przedsiębiorczości.
- trzyletnie Liceum Ogólnokształcące – klasa integracyjna z poszerzoną ofertą przedmiotów humanistycznych i elementami psychologii.
- czteroletnie Technikum Zawodowe – technik technologii odzieży z poszerzonym programem projektowania ubiorów
- czteroletnie Technikum Zawodowe – technik technologii meblarstwa, z poszerzonym programem aranżacji wnętrz i architektury ogrodowej.
- czteroletnie Technikum Zawodowe – klasa integracyjna – technik technologii odzieży, technik technologii meblarstwa.


[[fotka2]] To Dyrektor tej szkoły - Magdalena Siedlik, przypomniała nam wszystkim postać Jana Szczepanika, znakomitego wynalazcy.


Rozmawiam z uczniami XIV liceum. Na ich stoisku przepiękne historyczne stroje, które wykonała młodzież w ramach prac dyplomowych. Szkoła organizuje pokazy mody i ma swoją szkołę modelek. Grzesiek, Aneta i Monika z II klasy, maja bardzo dużo pytań od gimnazjalistów. Chwalą pomysł targów. Gdy pytam o szkołę mówią: „Bardzo fajnie - atmosfera jest gorąca, aż chce się chodzić. A nauczyciele przyjaźnie nastawieni do uczniów, można znaleźć pośród nich przyjaciół”. Najbardziej cenią m.in. Panią Urszulę Potępę.


Szkoła ma podpisany kontrakt z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Tarnowie, na maturę łączoną. Zdając maturę łączoną - absolwenci szkoły są przyjęci od razu na studia.  


Paulina, Karina, Agnieszka reprezentują dziś na targach V liceum Ogólnokształcące z ul Rejtana 20. www.v-lo.tarnow.pl


Patronem szkoły jest Janusz Korczak. Od nowego roku będą utworzone 4 oddziały:


- Z rozszerzoną ofertą programową języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze.
- Z rozszerzoną ofertą programową matematyki, fizyki i informatyki.
- Z rozszerzona oferta języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie, języka niemieckiego oraz elementami psychologii i pedagogiki.
- Z rozszerzona oferta programową biologii, geografii i języka francuskiego.


 Dziewczęta z sympatia mówią o swoich nauczycielach. W szkole był organizowany plebiscyt na najmilszego z nich. Wygrał go profesor Kwiek uczący geografii i przedsiębiorczości.


Szkoła opiekuje się Domami Dziecka - zajmują się dzieciakami, pomagają im w nauce, w ramach zajęć z psychologii, ale i także z własnej woli i chęci.


 Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 na ul. Kochanowskiego 32 www.zsz2.prv.pl


W tej chwili liczy 10 klas młodzieżowych i 6 klas dla dorosłych. W nowym roku szkolnym proponuje naukę w:
Technikum nr 2 w zawodach: technik elektryk i technik mechanik.
W III Liceum Profilowanym działy: mechatroniczny i ekonomiczno-administracyjny.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej Nr 2 – można zdobyć zawód elektromechanika.


Jest tu także Technikum uzupełniające dla dorosłych po ZSZ – technik mechanik o specjalizacji obsługa i naprawa urządzeń chłodniczych. W szkole działa koło strzeleckie. Organizowane są zajęcia z przedmiotów zawodowych, są bardzo dobrze wyposażone pracownie. Uczniowie wykonują w ramach prac dyplomowych urządzenia elektrotechniczne.


Zapytani o nauczycieli chłopcy odpowiadają „Wszyscy są dobrzy a szczególnie Pan Piątek z przedmiotów zawodowych, a z przedmiotów humanistycznych v-ce Dyrektor Teresa Moczyróg.


Swoje stoisko na targach ma też Centrum Kształcenia i Wychowania OHP ul Mościckiego 27 – Jest to ośrodek, który przyjmuje młodzież i umożliwia jej ukończenie 2-letniej szkoły zawodowej, a także gimnazjum. Młodzież odbywa tu praktykę, na zasadzie pracownika młodocianego. Oferta jest skierowana dla młodzieży, która ma problemy i trudności z nauką. Jest to ośrodek stacjonarny z nieodpłatnym internatem. Mieszkanie i wyżywienie jest tu za darmo. Za praktyki młodzież otrzymuje wynagrodzenie. W I roku 4% średniej krajowej, w klasie II 5%. To kształtuje się w wysokości 60 do 70 zł.. Jest w szkole zorganizowane kółko strzeleckie, wyjścia do kina, wycieczki, oraz raz w tygodniu basen - wszystko to nieodpłatnie. Działa też kółko taneczne i kółko plastyczne. O Centrum opowiedział mi, wychowawca CKiW Bogusław Sikora.


Niedaleko ma swoje stoisko Dochodzący Hufiec Pracy. Informacji udzielają mi Grażyna Święs i Roman Pokuta - Trzy takie palcówki są na terenie miasta:


6-21 na ul Kochanowskiego 30 proponujący kształcenie w ZSZ w zawodach: elektromechanik, operator urządzeń skrawających, kucharz małej gastronomii. Gimnazjum: ogrodnik-konserwator terenów zielonych i urządzeń technicznych, operator maszyn przetwórstwa papierniczego. 3-letniej formie kursowej (Rzemieślnicza Nauka Zawodu): stolarz, cukiernik, murarz, kucharz małej gastronomii.


6-23 na ul. Starodąbrowska 12, gdzie można zdobyć zawód kucharza i sprzedawcy w ZSZ i Gimnazjum.


6-24 na ul Zamkowej 2, mający w ofercie zawód murarza, zbrojarza-betoniarza i kucharza małej gastronomii.


„Ta młodzież tez jest zdolna” - mówi Pani Grażyna. Nauczycielka chwali dziewczyny, które wygrały ostatnio konkurs ortograficzny o „Złote Pióro” na szczeblu regionu i właśnie jadą na eliminacje wojewódzkie. To nie jedyny konkurs, w którym młodzież tarnowskiego hufca zajmuje wysokie miejsca. „Nie ukrywamy, że często jedynie z powodu biedy, ta młodzież nie poszła do innych droższych szkół


Stanowisko z ogromnym tortem to Tarnowskie Centrum Edukacji z ul. Zblitowskiej 9. www.tce-tarnow.internetdsl.pl


To 3-letnie Liceum Ogólnokształcące z poszerzonym programem informatyki, matematyki i językiem angielskim. 3-letnie Liceum Profilowane o profilu ekonomiczno-administracyjnym. 4-letnie Technikum – technik ekonomista. 2-letnia ZSZ w zawodach, sprzedawca i kucharz małej gastronomii. 3-letnia ZSZ w zawodzie fryzjer. 3-letnia ZSZ wielozawodowa.


Szkoła posiada pracownię fryzjerską, informatyczną, pracownię symulacyjną, a także pracownię komputerową dla osób niewidomych i słabowidzących. 20-22 kwietnia w szkole będą dni otwarte. Na stoisku wraz z dziewczętami Pani Wróblewska, ucząca w szkole przedmiotów zawodowych.


Centrum to także szkoły dla dorosłych, policealne szkoły i Ośrodek Egzaminacyjny.


 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Prof. Józefa Tischnera Plac Rybny 2. http://www.slog.tarnow.pl Tu nauka jest odpłatna. Czesne w tej chwili wynosi 355 zł, ale nie ma żadnych dodatkowych opłat z tytułu zwiększonej liczby godzin językowych, wyjść do teatru itp.


Tu rekrutacja do szkoły na rok 2004/2005 już się rozpoczęła. Rozmawiam z Panią Dyrektor Martą Urbańską, która przybliża mi szkolne sprawy. Klasa liczy średnio 15 osób, bo daje to najbardziej optymalne warunki do uzyskania jak najlepszych wyników kształcenia. Organizowane są w szkole różne dodatkowe zajęcia i koła, dostosowane do zainteresowań uczniów. Działa m.in. koło dziennikarskie i teatralne. Szkoła szczególny nacisk kładzie na naukę języków obcych. Uczniowie są doskonale przygotowani do kolejnych egzaminów. Prawie wszyscy absolwenci szkoły studiują. Z Panią Urbańską na stoisku są uczniowie szkoły: Ewa Kasia i Jaś.


Jaś nazwał szkołę „swoim życiowym przeżyciem”, bardzo sobie ceni nauczycieli, za to, że potrafią przekazać wiedzę uczniom w zrozumiały sposób. Jego koleżanka Ewa mówi o wspaniałej atmosferze w szkole, o dobrym kontakcie nauczycieli z uczniami i pomiędzy uczniami. Ewę interesuje sport, W szkole mają dwie godziny WF tygodniowo i godzinę na basenie.


Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych ul. Piłsudskiego 19 obejmuje: VI liceum Profilowane, Technikum Nr 6, Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 4, Liceum Uzupełniające i Szkoły Policealne.


W roku szkolnym 2004/2005 proponuje naukę w 4 letnim Technikum w zawodzie technik-mechanik. W Liceum Profilowanym - dwa profile: usługowo-gospodarczy i socjalny. W ZSZ: mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, operator urządzeń przemysłu szklarskiego i fryzjer.


Szkoła przyjazna uczniom. Niedawno pisaliśmy na naszym portalu o „Czarodziejkach z Piłsudskiego” - to właśnie w tej szkole odbył się ten piękny Przegląd Fryzjerski. 


Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych ul. Szujskiego 13 www.zsme.tarnow.pl


To XII Liceum Ogólnokształcące z klasami o poszerzonej podstawie programowej z języka angielskiego i polskiego i poszerzonej podstawie programowej z informatyki i matematyki.


Technikum Nr 4 kształcące w zawodzie technik mechanik, technik elektronik i technik elektryk. Jest tu też Policealne Studium Zawodowe


Szkoła ma liczne osiągnięcia naukowe i sportowe, współpracuje z AGH I PWSZ (egzamin wstępny łączony z egzaminem dojrzałości). Łukasz i Ania wśród licznych pucharów - informują mnie o swojej szkole. Zapytani o ulubionych nauczycieli - mówią, że każdy ma swojego ulubionego nauczyciela, ale wyróżniają Panią Piszczek, która wzbudza dużą sympatię uczniów. Ania mówi, że „Szkoła słynie ze sportu”. Mają doskonale wyposażone hale sportowe i swoją drużynę piłki siatkowej. Działają w różnych klubach zainteresowań, wydają gazetkę „zamiast zamiast”, prowadzą radiowęzeł - a więc „każdy znajdzie coś dla siebie”. W szkole jest więcej chłopców, niż dziewcząt, ale i one osiągają sukcesy i jest czym się pochwalić. Na Międzynarodowym VI Biegu Ulicznym w Bańskiej Bystrzycy – zdobyli pierwsze miejsce drużynowo (chłopcy i dziewczyny) i przywieźli do Tarnowa medale i puchary. Szkoła zaprasza na Dni Otwarte w dniach: 5,6,17 kwiecień.


Zespół Szkół Budowlanych – ul Legionów 15 www.zsb.tarnow.pl


To 4-letnie Technikum kształcące w zawodzie:technik budownictwa, technik urządzeń sanitarnych, technik architektury krajobrazu, technik geodeta. 3 letnie Liceum Profilowane ze specjalnością kształtowanie środowiska, ekonomiczno-administracyjną, zarządzania informacją i usługowo-gospodarczą. 2-letnia ZSZ ucząca w zawodzie :posadzkarz, malarz tapeciarz, betoniarz-zbrojarz i kominiarz. 3-letnia ZSZ: technolog robót wykończeniowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, murarz, dekarz i cieśla.


W ramach Zespołu jest również 3 –letnie Technikum uzupełniające na podbudowie ZSZ i 2-letnie Liceum uzupełniające oraz Policealne Studium Zawodowe. Agnieszka, Sylwia i Łukasz informują mnie o swojej szkole i jak widać po składzie reprezentacji na targach, w budowlance pojawiło się więcej dziewcząt. Wśród najnowszych sukcesów szkoły - puchar za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach okręgowych XVII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych (marzec 2004). W szkole działają liczne koła zainteresowań: teatralne, plastyczne, muzyczne, strzeleckie, oraz: PTTK, HDK, PCK.


6-7 kwietnia będą Dni Otwarte szkoły w godz. od 9.00 do 16.00.


Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 1. Tarnów ul. Kwiatkowskiego 17. www.zsliz1.tarman.pl


To Liceum Profilowane: Zarządzanie informacją, ekonomiczno-administracyjny, socjalny.
Liceum Ogólnokształcące: z rozszerzoną podstawą programową z języka polskiego, historii i wiedzy o kulturze.
Technikum Zawodowe: technik mechanik - ze spec. komputerowe wspomaganie projektowania.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa: mechanik pojazdów samochodowych i monter izolacji budowlanych.


W szkole są dwie pracownie komputerowe, internet w salach lekcyjnych i na świetlicy, warsztat szkolny, hala sportowa, siłownia. Patryk i Miłosz mówią i mi o centrum multimedialnym, i o pomocy ze strony nauczycieli, jaką otrzymują uczniowie. O zajęciach sportowych i kołach zainteresowań.


Rafał i Wojtek oprowadzają mnie po stoisku Zespołu Szkół Technicznych Tarnowie Mościcach. www.zst.tarnow.pl  A jest tu, co oglądać, bo prezentują wykonane przez uczniów różne cudeńka. Robot nazwany” Zbysiu Pieszczoszek”, który potrafi przenosić kostki, ale może mieć i różne inne zastosowania, system alarmowy - zaprojektowany przez uczniów szkoły, komory osadu czynnego, stanowisko do badania połączeń systemowych domofonowych i kolektor słoneczny. Chłopcy, chętnie i z humorem tłumaczą, jak to wszystko działa..


 Na stoisku z uczniami mgr Janusz Sadowski, uczący w szkole informatyki. ZST ma wiele osiągnięć sportowych - I miejsce w mistrzostwa Tarnowa w piłce nożnej, znakomite wyniki w piłce ręcznej i koszykówce.


 A w roku 2004/2005 zaprasza do:
4-letniego Technikum w zawodzie: technik elektronik, technik elektryk, technik ochrony środowiska
3 letniego Liceum Profilowanego: „zarządzanie informacją”
3-letniego Liceum Ogólnokształcącego do klas: humanistycznej, matematyczno-informatycznej i biologiczno-chemicznej.
Oraz absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do Policealnego Studium Zawodowego.


Zespół Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych Tarnów ul. Pszenna 3 http://zsmrtarnow.fm.interia.pl


Na tym stoisku zachwycająca wykuta w szkolnym warsztacie czarna róża. Ilona - uczennica szkoły, mówi o możliwości odbywania praktyki za granicą w Szwajcarii, nowej pięknej sali gimnastycznej i możliwości zdobycia w szkole prawa jazdy, oraz o tym, że bardzo lubią nauczycieli
Zdzisław Ciepliński uczy produkcji zwierzęcej i jest wychowawcą w Internecie. Dodaje do wypowiedzi Ilony informacje o kortach tenisowych i o kole dziennikarskim. Klasy z gimnazjum mogą się umawiać ze szkołą, indywidualnie - na jej zwiedzanie.


A proponowane kierunki to:


Technikum Mechanizacji Rolnictwa - technik mechanizacji rolnictwa, ze specjalizacją: naprawa maszyn i urządzeń rolniczych.
Technikum Agrobiznesu – technik agrobiznesu, ze specjalizacją technika w gospodarce żywieniowej, finanse i bankowość w agrobiznesie.
Technikum Samochodowe – technik mechanik, ze specjalizacją obsługa i naprawa pojazdów samochodowych.


 Pani Aleksandra Benn uczy malarstwa w Zespole Szkół Plastycznych http://www.zsp.tarnow.pl/ w Tarnowie. Na targach jest razem ze swoimi uczniami: Patrycja, Sylwią i Maciejem.


Od nowego roku w szkole planują otworzyć dwie klasy. Klasę gimnazjalna i klasę Liceum. Jest bardzo dużo chętnych, nabór odbywa się na podstawie egzaminów wstępnych, gdzie weryfikuje się zdolności plastyczne przyszłych uczniów. Szkoła kształci w specjalnościach: reklama wizualna i meblarstwo. Prowadzone są kursy przygotowawcze z przedmiotów kierunkowych.


Rozmawiamy o twórczych pasjach młodzieży, i problemie z graffiti w mieście. Czy jest nadzieja, by ten problem rozwiązać? Rozmowa napawa optymizmem, może kiedyś wykluje się jakiś pomysł.


Dni Otwarte szkoły to 26-27 kwietnia. Egzaminy wstępne odbędą się w dniach 31 maja i 1 czerwca. 2004.


I Liceum Ogólnokształcące im Kazimierza Brodzińskiego ul. Piłsudskiego 4. http://www.i-lo.tarnow.pl/ Najbardziej renomowana tarnowska szkoła i najstarsze Liceum w mieście. Pierwsza w rankingu tarnowskich szkół. W rankingu szkół małopolskich - na wysokim 9 miejscu. Może się pochwalić laureatami wielu olimpiad przedmiotowych, wysokim poziomem nauczania przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Szkoła proponuje bardzo szeroko, poszerzanie wiedzy i zainteresowań w ramach klubów i kół zainteresowań, jest inicjatorem wielu konkursów, spotkań i wielu inicjatyw. Proponowane klasy, w roku 2004/2005  to:


- Matematyki, informatyki i j. angielskiego
- Matematyki, fizyki i j. angielskiego
- Matematyki, geografii i j. angielskiego
- Matematyki i j. angielskiego
- Biologii, chemii i j. angielskiego
- Języków obcych: j. angielskiego, j. niemieckiego, /włoskiego/francuskiego
- J. polskiego, historii i j. angielskiego
- J. polskiego, historii i j. angielskiego z elementami prawa
- J. polskiego, historii i j. angielskiego z elementami dziennikarstwa
- J. angielskiego i informatyki
- J. włoskiego i informatyki
- J. francuskiego i informatyki
- J. niemieckiego i informatyki
- Historii informatyki i j. angielskiego
- Chemii, informatyki i j. angielskiego.


Na stoisku Liceum razem z uczniami szkoły - Marią, Olą i Grzegorzem - Pani Świerczek. Rozmawiamy o wysokim poziomie nauczania w szkole, laureatach olimpiad centralnych, i o lubianych przez uczniów zajęciach pozalekcyjnych: kółku teatralnym, chórze, tańcu towarzyskim, kółku astronomicznym, turystycznych rajdach i wydawanej gazetce „Przecier”. Związek Sportowy w Krakowie przyznał Liceum puchar za zajęte czwarte miejsce w szkolnej rywalizacji sportowej. Tu ciągle coś się dzieje. Właśnie siatkarki Klubu Sportowego „Jedynka” walczą o wejście do II ligi a koledzy Oli, Marii i Grzegorza - biorą udział w akcji sprzątania Wątku.  


Zasadnicza Szkoła Zawodowa ul. Okrężna 4a www.zszs.republika.pl/  W roku szkolnym 2004/2005 prowadzi nabór do kształcenia w zawodzie introligator. W tym roku niestety nie ma naboru do zawodu krawiec, który był w poprzednich latach w ofercie szkoły. O przyjęcie do niej mogą się ubiegać absolwenci gimnazjów specjalnych i gimnazjów ogólnodostępnych, posiadający orzeczenie z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, o potrzebie kształcenia specjalnego.


Na stoisku wystawiono pięknie oprawione książki, notesy, zaproszenia. To tej umiejętności będą się uczyć przyszli uczniowie szkoły. Podziwiam staranność pracy i mam okazję zobaczyć - jak drukuje się złocenia na oprawach książek.


 Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych ul Bema 9/11 http://www.zseg.tarnow.pl/


Na targi przybyli z własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami, babami, i barankami. Szkoła posiada swoje pracownie gastronomiczne i biuro maklerskie. Po lekcjach organizowane są zajęcia strzeleckie, koła językowe i kursy kelnerskie.


 W ramach Zespołu działają:
XIII Liceum Ogólnokształcące:
Klasa o kierunku humanistyczno-menadżerskim z wiodącymi przedmiotami:
j. polski, j. angielski, historia, podstawy przedsiębiorczości.
V Liceum Profilowane:
Profil ekonomiczno-administracyjny
Profil zarządzanie informacją.
III Technikum (4 letnie):
Zawód - technik ekonomista
Zawód - technik handlowiec
Zawód - technik żywienia i gospodarstwa domowego.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 przy ZSEG:
Zawód - kucharz malej gastronomii - 2 lata
Zawód - cukiernik - ciastkarz - 3 lata
Zawód - piekarz - 3 lata (umowa o pracę - pracownik młodociany)
Zawód - sprzedawca - 2 lata (umowa o pracę - pracownik młodociany).


W każdą środę od 12- 13 są dni otwarte Szkoły.


 Na gościnnym stoisku Pani Jadwiga Miśtak wraz z uczniami: Magdaleną Maćkiem i Pawłem, częstują mnie pysznymi ciasteczkami.


VI Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Medycznych ul. Sienna 5. www.zsm.tarnow.pl To ponad 50 lat tradycji. Hasło szkoły to: „Uwierz w to, że w VI LO zrealizujesz się na 6!”. Planowane są na rok 2004/2005 oddziały klas :


- Z rozszerzoną ofertą programową, j. angielskiego i j. niemieckiego
- Z rozszerzoną ofertą programowa matematyki, fizyki z astronomią i informatyki
- Z rozszerzoną ofertą programową z j. polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie
- Z rozszerzoną ofertą programową z biologii, chemii i języka niemieckiego


Atuty szkoły to: nauka w systemie jednozmianowym, wysoki poziom nauczania, wykwalifikowana kadra nauczycieli, bezpieczna, niewielka szkoła, liczne koła zainteresowań.


Przedstawiłam Wam Szkoły biorące udział w I Miejskich targach Edukacyjnych.


To na pewno nie wszystko, co można powiedzieć o prezentowanych szkołach. Zachowana jest kolejność tak, jak odwiedzałam stoiska - bez wyróżniania żadnej szkoły. Podzieliłam się z wami jedynie wrażeniami i informacjami, które można było zdobyć na targach. Większość ze szkół posiada swoje strony internetowe, do których prowadzą podane wyżej linki.


Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych, w większości z nich trwać będzie do 21 czerwca. Kwiecień to najlepszy miesiąc by dokonać wyboru swojej przyszłej szkoły. Chciałam, by ta moja notatka z targów, mogła stać się dla was pewnego rodzaju mapą, pomocną w zdobyciu informacji.


 Swoje stanowiska na targach miały również:


 CEiP OHP, który koordynuje pracę OHP i prowadzi Młodzieżowe Biuro Pracy i Klub Pracy. Agnieszka Bryndal - Lider Klubu Pracy, wyjaśniała cały szeroki zakres działań, jak znaleźć się, na współczesnym rynku pracy.


 Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki UM Tarnowa, gdzie można się było zaopatrzyć w bezpłatny informator z Ofertą Edukacyjną w roku szkolnym 2004/2005.


 Poradnia Psychologiczno-Zawodowa ul. Nadbrzeżna Dolna 7 – gdzie zawsze można przyjść, poradzić się w sprawie predyspozycji zawodowych.


Oraz Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej ul Okrężna 4a.– gdzie możesz się dowiedzieć m.in. jakie zawody mają przyszłość, w jakim kierunku warto się uczyć, by później łatwiej znaleźć pracę.


 


Według informacji organizatorów, następne Miejskie Targi Edukacyjne za rok.


 

Komentarze...