Ojcowie udanych pomysłów
access_time 2004-04-05 21:21:17

Przedstawiam Wam rozmowę z pomysłodawcami i organizatorami I Miejskich Targów Edukacyjnych: Z Dyrektorem Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Stanisławem Świerczkiem  i z Dyrektorem Centrum Edukacji i Pracy OHP w Tarnowie Adamem Potempą.

Tarnow.net.pl: Miło poznać organizatorów tego udanego przedsięwzięcia. Jak ono powstało?


[[fotka1]] Adam Potempa: Centrum Edukacji i Pracy ma wpisane, w swoją działalność statutową aktywizację zawodową młodzieży. Natomiast Centrum Kształcenia i Wychowania posiada doskonałą bazę, która umożliwia zorganizowanie takiego przedsięwzięcia. Aktywizacja działa od momentu, kiedy zaczyna się orientacja zawodowa. Orientacja zawodowa, to pierwsze doświadczenie związane z wyborem szkoły, z wyborem kierunku kształcenia. To jest to - co daje młodemu człowiekowi prawdziwe odbicie się i wystartowanie w dorosłe życie. Wybór prawidłowej szkoły ponadgimnazjalnej, to jest potem wybór odpowiednich studiów i w przyszłości łatwiejsze znalezienie pracy.


Tarnow.net.pl: Kiedy narodził się pomysł targów?


Adam Potempa: Niedawno, ale on nabrzmiewał już od ubiegłych lat. Od 4 lat OHP są organizatorami Targów Pracy. Robimy je dwa razy w roku. Jest to po części związane z edukacją, ponieważ wystawiały się na nich również uczelnie, które dawały możliwość wyboru kierunku kształcenia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Doszliśmy do wniosku, że ta grupa młodzieży z trzecich klas gimnazjalnych, która podlega orientacji zawodowej, z którą powinno się pracować w kierunku wyboru odpowiednich zawodów w przyszłości, powinna mieć możliwość zakosztowania - jak to w dorosłym życiu bywa. Jak jest, gdy trzeba wybierać z wielu propozycji, a zarazem umieć zebrać materiał, a potem trafić tam gdzie mamy największe zainteresowanie, czy potrzeby. Dziś młody człowiek ma ofertę 21 szkół, wybiera dwie, trzy, cztery - z tych, które go interesują. A jak się chce tak już rzetelnie dowiedzieć wszystkiego, to musi dotrzeć do danej szkoły, gdzie już na spokojnie wyłożą mu wszystkie aspekty.


Tarnow.net.pl: Impreza jest znakomicie zorganizowana. Czy spodziewaliście się tak wielkiego zainteresowania?


[[fotka2]] Stanisław Świerczek: Dopomogła nam pogoda, dopomógł nam też, odpowiedni dobór daty. Ponieważ 1-2 kwietnia, w Prima Aprilis, młodzież chętnie wyszła ze szkół. Jest także dobra współpraca z nauczycielami, z pedagogami szkolnymi. Mają przy każdej szkole funkcjonować doradcy zawodowi. Od dłuższego czasu określony jest kierunek pracy z nauczycielami do przygotowania ucznia, by znalazł się na rynku.


Tarnow.net.pl: Kto, tak imiennie, wpadł na pomysł targów?


Adam Potempa: Długa praca była.


Stanisław Świerczek: Jeżeli szukamy ojca i matkę, bo to tak należy wziąć pod uwagę (skoro dziecko jest to i rodzice muszą być), to jest to pan Adam Potempa i moja skromna osoba.


Tarnow.net.pl: Gratuluję Panom świetnego pomysłu!


Stanisław Świerczek: Zaproszenia były wysłane - nie tylko do wszystkich gimnazjalistów w mieście i powiecie tarnowskim, ale także do gimnazjów na terenie powiatów ościennych – Dębica, Mielec, Dąbrowa, Brzesko, Bochnia, Nowy Sącz, Gorlice. Znaczna część odpowiedziała pozytywnie, przyjeżdżając wczoraj autobusami. Byli także i rodzice, którzy szukają miejsca dla własnych dzieci.


Tarnów.net.pl: Dziękuję Panom za rozmowę i gratuluję wspaniałej imprezy.


Rozmowa miała miejsce 2 kwietnia 2004 r. w hali targowej, podczas trwania I Miejskich Targów Edukacyjnych.

Komentarze...