Czy sunsatia zdobędzie tarnowskie balkony?
access_time 2004-04-20 21:52:27

Na tarnowskim Burku coraz więcej kwiatów. Sezon sadzenia rozpoczął się na dobre. Dziś kolejne wieści o kwiatowych pięknościach, które można posadzić w balkonowych skrzynkach i w ogródkach.

[[fotka1]]Pani Helena ma na swoim stoisku bardzo szeroki asortyment, a kwiaty są wyjątkowo okazałe. Bratki, aksamitki, żeniszek, szałwię, prymulki i begonie. Szczególnie poleca niecierpki. Jest niecierpek nowogwinejski, niecierpek waleriana i niecierpek balsamina o pięknych pełnych kwiatach, wyglądający wręcz jak małe różyczki. Niecierpki trzeba dość często podlewać, aby miały zawsze wilgotno. Nazywają się niecierpki, bo nie cierpią mieć ani za sucho, ani za mokro. Więdną kiedy mają za mało wody, więdną kiedy jej mają za dużo. Niecierpek nowogwinejski jest najdroższy - kosztuje 6 zł. Niecierpek waleriana - 3 zł, a balsamina - 4 zł. Kwiaty te kwitną przez cały sezon i pięknie się rozrastają.


W dużym wyborze są pelargonie. Jest pelargonia angielska, rabatowa oraz zwisająca pusta i pełna. Pelargonia rabatowa kosztuje 6 i 5 zł, zwisająca pełna jest po 4,50. Cena zależy też od tego, jaka duża jest sadzonka.


[[fotka2]]Pani Helena poleca, dla tych - co nie maja zbyt wiele czasu na pielęgnację kwiatów, niskie aksamitki w dwóch kolorach. Jest to najbardziej wytrzymała roślina, mająca mocny system korzeniowy i wytrzymująca suszę.


Pani Zyta opowiada mi o bakopie (3 zł), o białych drobnych kwiatuszkach, roślinie zwisającej do 40-60cm. Nadaje się ona do nasadzeń w donicach, w miejscach nasłonecznionych i w półcieniu. Podlewać ją należy w zależności od pogody. Jak jest upal to i dwa razy dziennie - wczesnym ranem i wieczorem.


Werbena (3zł) jest kolorach fioletowym i czerwonym. Jest to również roślina zwisająca. Nadaje się do skrzynek balkonowych. Pięknie komponuje się z będącym na stoisku złotym deszczem (3 zł). Jest również wybór roślin uzupełniających kompozycje w skrzynkach balkonowych


Pani Elżbieta udziela mi bardzo ciekawych informacji o swoich roślinach. Na stoisku sasanka. To pierwszy wiosenny kwiat. Jest to wieloletnia roślinka, narastająca w rozecie, nawet do średnicy 50cm. Kwitnie w 3 kolorach, ale na stoisku jest tylko fioletowa. Okres kwitnienia ma do czerwca, a później narasta masa zielona i znów jesienią zakwita. Kwitnienie jesienne jest jednak słabsze. Sasanka musi być w stałej ziemi. Nie będzie rosła w donicach i skrzynkach, bo mógłby przemarznąć jej system korzeniowy. Nie można sasanki tez dzielić, bo to osłabia roślinę.


Kroplik – (2,50 zł) roślina jednoroczna, nadająca się do cienia i do półcienia, bardzo szeroko rozciągająca się po ziemi. Ma tendencje czepiania się korzeniami przybyszowymi na kolankach. Kwitnie obficie przez cały sezon. Może być wysadzona tak w ogródkach, jak w donicach i skrzynkach.. Potrzebuje dużo wody, jeżeli jest w nasłonecznionym miejscu.  


[[fotka3]]Sunsatia  (4 zł) to nowość na rynku kwiatowym. Licencjonowana jednoroczna roślina nazywana inaczej nemezja zwisająca. Nadaje się do skrzynek i donic. Osiąga długość tylko do 30 cm, ale bardzo obficie kwitnie i pachnie świeżym ogórkiem.. Można ją sadzić w półcieniu i w nasłonecznionych miejscach. Jest uniwersalna i wytrzymała na wiatr.


Gęsiówka (2,50) jest w kolorze białym (płożąca) i fioletowym (stojąca). W czasie upału odmiana fioletowa pięknie pachnie niczym hiacynt. Jest to roślina wieloletnia kwitnąca wiosną i drugi raz, już słabiej - jesienią. Nie nadaje się do skrzynek, chyba że na wczesny sezon wiosenny. Kiedy kończy kwitnienie w czerwcu, wymaga przesadzenia do gruntu.


U pani Eli dużo jest bylin do skalniaków. Wraca moda na krzewy i kwiaty, jakie królowały w ogródkach naszej babci - złocienie, pięciorniki, maki, naparstnice, dzwonki. Cena bylin to 2,50.


Są i ziołaoregano, melisa, estragon, lubczyk, tymianek i hyzop Cena sadzonek wszystkich ziół to 2,50. Zioła można wysadzić do skrzynek balkonowych. Są i takie zioła, co wytrzymują na parapecie w mieszkaniu, ale muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość światła. Do ziół powinna być odpowiednia donica. Najlepsze są kamienne pojemniki, lub surowa ceramika. Inne rośliny też lubią naturalny materiał pojemników - kamień, surową ceramikę, nieimpregnowane drewno. Zioła nadają się nie tylko do celów spożywczych, ale ich piękny zapach, tworzy klimat w ogrodzie i na balkonie. Warto także posadzić lawendę, która odstrasza mszyce i mole.


Pojawił się na Burku lotus kwitnący w odcieniach żółto-pomarańczowym. Są też duże surfinie i zwisające pelargonie, które z dnia na dzień mogą bardzo efektownie ozdobić balkon. Ich cena to 20 zł.


Następna relacja z Burku, dla miłośników kwiatów - po „zimnych ogrodnikach”.


 

Komentarze...