Z paszportem czy z dowodem?
access_time 2004-05-01 14:17:25

Warto tuż przed wyjazdem zagranicznym sprawdzić swoją twarz w lusterku i przyjrzeć się swojej fotografii w dowodzie osobistym. Jeśli nie widać podobieństwa, mogą być kłopoty...

-Prawdę mówiąc, jestem trochę zdziwiony, że nie osłabła chęć posiadania paszportu. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie i ruch w naszym biurze paszportowym są wciąż wysokie; zdarza się nawet, że dziennie wydajemy ok. stu dokumentów - mówi Edward Goryczko, kierownik tarnowskiego oddziału zamiejscowego Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obsługuje on powiaty: tarnowski, bocheński, brzeski i dąbrowski.

Po 1 maja, po oficjalnym przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, przekraczanie granic ma być dla mieszkańców naszego kraju znacznie łatwiejsze i uproszczone. Paszport nie będzie stanowił jedynie ważnego dokumentu, od maja wystarczy posiadać przy sobie dowód osobisty.
Choć tu mogą pojawić się pewne kłopoty, nie ukrywają urzędnicy... - Przestrzegałem i przestrzegam, że ze względu na różne wzory dowodów tożsamości, mogą je kwestionować pogranicznicy. Dotyczy to zwłaszcza starych, książeczkowych dowodów osobistych, których wiele jest jeszcze w obiegu.
Warto też przed wyjazdem sprawdzić swoją twarz w lusterku i zwrócić uwagę na swoją fotografię w dowodzie. Jeśli nie widać podobieństwa, mogą być kłopoty
- ostrzega E. Goryczko.

Z paszportu lepiej zatem nie rezygnować, tym bardziej, że czas wydania tego dokumentu wynosi ok. 2 tygodni. Oczekiwanie zaś na nowy dowód osobisty trwać może dwukrotnie dłużej, choć w tym przypadku mniejsze są opłaty.
Można wszak przypuszczać, że wydziały obywatelskie w całym kraju będą miały niebawem więcej pracy z wydawaniem plastikowych dowodów tożsamości. Także najmłodszym obywatelom (już bez ograniczeń wiekowych), którzy wraz z rodzicami wybierają się zagranicę.
Większą "popularnością" wśród maluchów cieszyć się będą zapewne te plastikowe identyfikatory.

Paszportu nie zastąpi jednak żaden inny dokument.
O jego wyższości nad dowodem przesądza też fakt, że umożliwia przekraczanie granic państw nie należących do zjednoczonej Europy. Słowem, ułatwia podróżowanie po całym świecie.
Nie należy więc spodziewać się w Polsce gwałtownego spadku zainteresowania paszportem. Bez zmian pozostają zasady jego wydawania i opłaty - zasadnicza 100 złotych, do 16 roku życia 30 złotych, a utrata paszportu i wydanie drugiego dokumentu kosztuje już 300 złotych.
Poza Tarnowem przyjmują wnioski i wydają paszporty filie biura paszportowego, mieszczące się od kilkunastu lat w siedzibach starostw powiatowych: brzeskiego, bocheńskiego i dąbrowskiego.

Z paszportem, czy dowodem? - Najbliższe miesiące pokażą, czy zmienią się w tym względzie preferencje rodaków.
Prawdopodobnie obywatele przekonają się, że z paszportem jednak łatwiej. Przynajmniej w początkowym okresie... -
przypuszcza kierownik Goryczko.

(mab)

Komentarze...