Marsz PCK
access_time 2004-05-11 07:29:56

Około dwustu uczestników wzięło wczoraj udział w marszu i uroczystościach Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowanych w Tarnowie. Uczestniczyła w nim przede wszystkim młodzież z tarnowskich szkół, a także z powiatu ziemskiego tarnowskiego, skupiona w szkolnych kołach PCK i szkolnych klubach Wiewiórka (to dla młodszych dzieci).

Wczorajsze obchody Tygodnia PCK rozpoczęły się o godz. 11 od wspólnego spotkania wszystkich uczestników przemarszu pod Grobem Nieznanego Żołnierza w centrum Tarnowa, gdzie delegacje klubów złożyły kwiaty. Następnie uczestnicy przeszli w barwnym pochodzie ul. Wałową na tarnowski Rynek.

Uczestnicy pochodu byli ubrani w kolorowe stroje. Dwóch młodych przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 8 przebranych było na przykład za lekarzy i mieli ze sobą stetoskopy. W marszu nie brakowało też pielęgniarek z tarnowskich szkół i różnych barwnych ludków, niesiono hasła nawiązujące do działalności i historii Polskiego Czerwonego Krzyża.

Jak powiedział nam prezes Zarządu Rejonowego PCK dla miasta Tarnowa, Stefan Wrona, tego typu barwny przemarsz ulicą Wałową - na tarnowski Rynek - odbywa się co roku. Jego organizatorami są wspólnie dwa zarządy PCK działające w Tarnowie, miejski i powiatowy. Związane jest to z Międzynarodowym Dniem Czerwonego Krzyża, który przypada co roku na ósmego maja. A ponadto teraz była jeszcze dodatkowa okazja.

- W tym roku nasze uroczystości zbiegły się ponadto z 85 rocznicą powstania Polskiego Czerwonego Krzyża oraz powstania PCK na terenie miasta Tarnowa i powiatu tarnowskiego - przypomniał Stanisław Bem, prezes Zarządu Rejonowego PCK dla powiatu ziemskiego tarnowskiego.

Po barwnym przemarszu ul. Wałową, na płycie tarnowskiego Rynku odbywały się wczoraj pokazy i występy artystyczne promujące ruch Polskiego Czerwonego Krzyża. Występowali uczniowie głównie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych, zarówno z terenu miasta, jak też powiatu. Odbył się także konkurs na najciekawiej przebranego uczestnika zabawy. (Smol)

Komentarze...