Koncert Stańko
access_time 2004-05-18 16:11:34

Tarnowskie Centrum Kultury oraz Klub Jazzowy Centrum zapraszają na koncert gwiazdy światowego jazzu, muzyka w kraju otoczonego legendą, wysoko cenionego przez międzynarodową scenę jazzową, instrumentalistę, którego koncerty stają się prawdziwymi wydarzeniami artystycznymi - Tomasza Stańko 21 maja, godz. 19,30 sala Tarnowskiego Teatru.

TOMASZ STAŃKO QUARTET

Tomasz Stańko - trąbka
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja

Tomasz Stańko urodził się w 1942 r. w Rzeszowie. Podstawową szkołę muzyczną ukończył w Krakowie, w klasie fortepianu i skrzypiec. Pierwszy raz z nowoczesnym jazzem granym na żywo zetknął się na krakowskim koncercie Dave Brubecka. To był impuls, który sprawił, że młody muzyk zaczął uczyć się gry na trąbce. Jego idolami stali Chat Baker i Miles Davis.

W tym czasie Kraków był centrum polskiej muzyki jazzowej. Przy muzyce Krzysztofa Komedy, Andrzeja Kurylewicza, Romana Dyląga, Wojciecha Karczaka dojrzewał młody trębacz, który ściągał na siebie uwagę podczas jam session.  


W 1962 r. Tomasz Stańko założył pierwszy zespół, The Jazz Darings, w składzie: Adam Matyszkowicz (Makowicz), Jacek Ostaszewski i Wiktor Perelmuter. Rok później wystąpił w zespole Komedy na Jazz Jamboree. Kolejnym etapem rozwoju artystycznego Stańki był słynny kwintet, o którym artysta mówi: Coś takiego zdarza się tylko raz. Była to duchowo najbardziej moja, czy nasza orkiestra. Jakoś tak razem się w niej powoli narodziliśmy... Kwintet nagrał wiele płyt: "Music for K.","Jazz Message from Poland", "Purple Sun". Trębacz wystąpił na Festiwalu Muzyki Współczesnej Genewa 68, Norymberga 70, w Baden-Baden z Krzysztofem Pendereckim i Studiem Jazzowym Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Ptaszyna Wróblewskiego.


Podczas Jazz Jamboree 74 Stańko przedstawił swój nowy projekt "Unit" stworzony z Edwardem Veselą i Adamem Makowiczem. Od 1978 r. artysta realizował solowe projekty, np. nagrania w Taj Mahal w Indiach. Pod wpływem Milesa Davisa Stańko zwrócił się ku muzyce rockowej i założył grupę C.O.C.X. W latach 80-tych powstała zaś formacja Freelectronic. Został po niej m.in. album "Witkacy/Peyotl" oraz nagrania podczas "Montreux Jazz Festiwal 87". Po rozwiązaniu zespołu Stańko występował w różnych składach, nagrywał płyty, muzykę do filmów i przedstawień.

Rok 2002 r. był zdecydowanie rokiem Tomasza Stańki. Świętujący 60-lecie urodzin i jubileusz 40-lecia pracy twórczej artysta zdominował polską scenę jazzową, zwyciężając w dorocznej ankiecie czytelników "Jazz Forum" aż w pięciu kategoriach: jako Muzyk Roku, najlepszy kompozytor i trębacz, autor Albumu Roku - "Soul Of Things" i lider najlepszego
zespołu.


W programie koncertu znajdą się oprócz utworów z Soul of Things, nowe kompozycje z albumu Suspended Night.Bilety w cenie 20zł (dla uczniów oraz studentów - 15zł, dla członków Jazz Klubu - 10,00 zł) do nabycia w kasie TCK(Rynek 5), Salonie Multimedialnym Maestro oraz kawiarni Alchemik.

Komentarze...