Szli partyzanci
access_time 2004-05-25 07:29:08

Cały czas trwają przygotowania do otwarcia w tarnowskim Muzeum wystawy pn. Bezdrożami. Autorami wystawy są Marek Popiel i Jacek Popiel, przy udziale pracowników muzeum. Apelują do tarnowian o dostarczanie pamiątek na wystawę, której wernisaż zaplanowano na 18 czerwca.

[[fotka1]] Wystawa nawiązuje do książki Szli partyzanci. Jej nazwa odnosi się do jednej z archiwalnych fotografii.

- Mottem przewodnim i czymś co zainspirowało mnie i mojego ojca do tego aby próbować zrealizować tę wystawę była fotografia oddziału partyzanckiego 16 Pułku Piechoty AK Barbara - mówi Marek Popiel.

Na tej fotografii o wschodzie słońca partyzanci wychodzą z lasu na nasłonecznioną polanę. Jest to takie bardzo naturalne zdjęcie, nie ustawiane w żaden sposób, ot zrobione tak jakby przez przypadek.

Marek Popiel uważa, że jest to chyba najpiękniejsze zdjęcie z kilkuset fotografii partyzanckich, które się udało zachować na negatywach i odbitkach. I właśnie ta fotografia zainspirowała go do nazwania swojej wystawy Bezdrożami. W podtytule oczywiście: 65 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego i 60 rocznica Akcji Burza.

Wystawa otwarta zostanie 18 czerwca, będzie trwała aż do ostatniego dnia grudnia. Organizatorzy liczą, że w czasie wakacji oglądać ją będą turyści, a od września do grudnia - wycieczki szkolne.

- Wobec dużej liczby zgromadzonych eksponatów rzeczowych i fotografii z tamtych lat, oryginalnych afiszy i plakatów z II wojny światowej, zwiedzający powinni dostrzec to co istotne, ten ogromy wysiłek ich rodziców i dziadków - mówi autor wystawy, Marek Popiel. - Z drugiej strony być może wezmą do serca choć trochę tego wielkiego wysiłku i wielkiego patriotyzmu ludzi sprzed 60 lat. (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A