Modły nad mogiłami w Buczynie
access_time 2004-06-18 08:05:28

Zainaugurowane wczoraj Dni Pamięci Żydów Galicyjskich miały swój niezwykle wzruszający i uroczysty akcent w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze - miejscu kaźni tarnowskich Żydów. W czerwcu 1942 r. zginęło tutaj kilkanaście tysięcy osób.

Los tarnowskich Żydów podzielili też mieszkańcy okolicznych miast i wsi, zwożono ich do Tarnowa, by przetransportować do lasów w Zbylitowskiej Górze czy do Bełżca. Szacuje się, że właśnie w Bełżcu zginęło około 600 tys. ludzi. Jest to największe cmentarzysko Żydów Galicji.

Pomnikiem przypominającym tarnowskie ofiary Holokaustu w lesie Buczyna opiekują się m.in. uczniowie Zespołu Szkół Kolejowych w Tarnowie. Od kilku lat o ofiarach obłędnego systemu przypominają czerwcowe uroczystości. Dni Pamięci rozpoczynają się od uroczystych modłów odprawianych przez katolickiego i żydowskiego duchownego. Tak było i w tym roku, w intencji pomordowanych modlili się ks. Józef Kaczmarski i Simcha Keller - zwierzchnik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Na zdjęciu starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz. (kis)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A