Oblicza twarzy
access_time 2004-06-19 07:47:03

Rozstrzygnięto ósmy Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Twarze" zorganizowany przez Pałac Młodzieży w Tarnowie. Na ręce Stanisławy Kumorek, która jest inicjatorką konkursu, wpłynęło trzy tysiące prac, spośród których 2703 zakwalifikowano do konkursu.

[[fotka1]] W piątek laureaci spotkali się w Tarnowie, zwiedzili miasto i odebrali nagrody. Po południu otwarto wystawę pn. Ogólnopolska Konfrontacja Manualna "Twarze 2004".

W tym niezwykłym zbiorze znalazły się rzeźby, płaskorzeźby, pastele, malarstwo olejne, tempera, akryl, rysunek, są też grafiki oraz fotografie, wykonane przez osoby w różnym wieku od przedszkolaków, poprzez młodzież, do dorosłych. Nagrodzono 11 "Twarzy", wyróżniono 27, a 100 wyeksponowano na wystawie.

Prace oceniane były w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, ośrodki, pracownie, pałace młodzieży, MDK-i, ośrodki szkolno-wychowawcze, szkoły artystyczne. Najmłodszym uczestnikiem i zwycięzcą w kategorii przedszkola - jest tarnowianin Radosław Potempa, 6-latek reprezentujący kółko plastyczne Przedszkola nr 17. W kategorii szkoły podstawowe - zwyciężyli Rafał Piguła (12 l.) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Zakopanem i jego kolega z tej samej szkoły Sławomir Lingo. W kategorii fotografia - nagroda przypadła Joannie Sajek (20 l) z MDK w Rzeszowie, wyróżnienie Galerii "pałac" otrzymała Zofia Wąchocka z Pracowni Ceramiki Pałacu Młodzieży. Spośród wszystkich zakwalifikowanych prac konkursowych komisja wybrała też 4 autorów, wyróżniając ich za pomysł i oryginalne przedstawienie tematu. Wyróżnienie specjalne w kategorii grafika otrzymała Agnieszka Rokicka z Nowego Targu, w kategorii malarstwo: Małgorzata Karniewska, w kategorii rysunek pastelą: Marianna Bednarek ze Szczecina, w kategorii Rysunek: Maciej Plater-Zyberk ze Szczecina. Wyróżnione prace z poprzednich edycji konkursu można będzie również obejrzeć w kawiarni "Alchemik" (ul. Żydowska 20, budynek PTTK, wejście od ul. Fortecznej). Stanisława Kumorek zapowiada zorganizowanie konkursu, w przyszłym roku o zasięgu międzynarodowym. Konkurs, mimo że organizowany po raz ośmy, zawsze zaskakuje. Stanisława Kumorek zachowuje prace, które wywołały największe zdumienie i wrażenie. Kolekcja "Twarzy", jakich nigdy się nie zapomni, jest niezwykle oryginalna.

tekst (kis)

Komentarze...