Karol Wojtyła zjeżdżał po poręczy
access_time 2004-08-03 01:52:19

Wydawnictwo Turystyczne z Krakowa skierowało do sprzedaży folder-informator pt. Tuchów-Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, który ukazuje się w setną rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.

[[fotka1]] W starannie wydanym folderze zawarta jest historia miasteczka, ale najwięcej miejsca poświęca się dziejom tutejszego klasztoru redemptorystów. W miejscowym sanktuarium znajduje się słynący z łask Cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1597 roku, a który został koronowany w październiku 1904.

To sława tego obrazu ściąga do Tuchowa tysiące pielgrzymów, a wielkie odpusty, zwłaszcza lipcowy, odbijają się szerokim echem w całym regionie. W publikacji, do której tekst przygotowała Agnieszka M. Spiechowicz, mowa jest również o wizytach w Tuchowie Karola Wojtyły, ówczesnego metropolity krakowskiego, przyszłego papieża. Czytamy m. in., jak któregoś razu K. Wojtyła, schodząc schodami do czekających nań na dole kleryków, w pewnym momencie usiadł na poręczy i jak mały chłopiec zjechał na dół, budząc żywą radość wszystkich obecnych.

Folder, zaopatrzony w wielobarwne fotografie i plany, ukazuje się w cyklu Szlakami polskich tradycji chrześcijańskich.

(ziob)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A