Jazda po ścieżkach
access_time 2004-07-13 06:14:49

Jeszcze być może przed końcem lipca Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich rozstrzygnie przetarg na wykonanie w tym roku kolejnych ośmiu kilometrów ścieżek rowerowych. To efekt przyznania miastu pieniędzy na nowe ścieżki przez Wojewódzki Funudusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

[[fotka1]] W ub. roku w Tarnowie wykonano 12 kilometrów ścieżek rowerowych. Zostały wybudowane m.in. od Lasku Lipie wzdłuż ul. Błonie, wzdłuż ulic Spokojnej, Elektrycznej, Czerwonych Klonów, Czerwonej, Brzozowej, al. Tarnowskich, Lotniczej i Błotnej.

- Na budowę ścieżek wykorzystaliśmy w ubiegłym roku 1 950 tys. zł przyznanych nam wtedy przez WFOŚ - powiedział Wojciech Zoła z tarnowskiego magistratu. - Wykonaliśmy dzięki tym pieniądzom około 12 kilometrów ścieżek rowerowych na terenie miasta. W tym roku planujemy drugi etap prac.

W tym roku ścieżki dla rowerzystów budowane będą m.in. wzdłuż ul. Witosa, w stronę Wierzchosławic, aż do granicy miasta. Planowane jest także wybudowanie w Mościcach ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Norwida. Budowana będzie wzdłuż ul. Tuchowskiej, a także na Sadowej, Mroźnej, Niedomickiej i Klikowskiej w Klikowej.

W przyszłości ścieżka rowerowa ma być wybudowana także wzdłuż ul. Szujskiego, od ul. Szkotnik aż do przejazdu kolejowego przy Hodowlanej. Jeśli miastu uda się pozyskać pieniądze ze Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Województwa Małopolskiego na modernizację ul. Piaskowej, to oczywiście również tam wybudowana zostanie ścieżka dla rowerów.

W tym roku na budowę ścieżek rowerowych z WFOŚ-u udało się pozyskać kwotę 920 tys. zł. Jest to pożyczka na warunkach preferencyjnych z oprocentowaniem cztery procent rocznie, z możliwością umorzenia 35 procent całej kwoty. Za te pieniądze planuje się wybudowanie 4,3 km ścieżek dla rowerów i 3,9 km tzw. ciągów pieszo-rowerowych. W sumie więc - 8,2 km.

Przy tej inwestycji planowany jest minimalny wkład własny miasta w wysokości 20 procent kosztów. W sumie więc na budowę ścieżek zostanie wydanych w tym roku 1 590 tys., gdyż UMT chce przeznaczyć na ten cel około 600 tys. budżetu miejskiego.

Tarnowski Zarząd Dróg Miejskich ogłosił już przetarg na wykonanie ścieżek dla rowerów, w którym termin składania ofert upłynie 26 lipca. - W sierpniu planowane jest wyłonienie wykonawcy, a prace powinny zostać przeprowadzone w miesiącach wrzesień-listopad - powiedział Wojciech Zoła.

W planach na kolejne lata jest budowanie ścieżek dla rowerów w ścisłym centrum miasta, co będzie o tyle trudne, że brakuje tu miejsca w pasach drogowych na tego typu inwestycje. Ścieżka rowerowa ma powstać także wzdłuż drogi krajowej nr 73 w dzielnicy Krzyż i prowadzić aż do granicy miasta.

(Smol)

Komentarze...