Szlakiem tarnowskich judaiców.
access_time 2004-08-19 19:31:50
Kolejna niedziela i kolejna okazja poznania historii Tarnowa. Doktor Krupiński poprowadzi nas szlakiem tarnowskich judaiców - ulicą Żydowska, pod Bimę, na Cmentarz Żydowski. Spotkanie rozpocznie sie o godzinie 16:00, w sali 22 Tarnowskiego Regionalnego Centrum Koordynacji i Obsługi Turystyki przy Rynku 7.
"W 1939 r. Tarnów liczył 56.000 mieszkańców, z czego około 25.000 było Żydami (45% mieszkańców miasta). Znaczna ich część stanowiła elitę intelektualną i kulturalną Tarnowa, byli adwokatami, lekarzami, muzykami, nauczycielami, przedsiębiorcami. Większość Żydów należała jednak do biedoty zamieszkując ciasne, podwórzowe oficyny, drewniane domy i przybudówki. Stąd wywodzili się członkowie socjalistycznych i komunistycznych partii, przywódcy ruchów społecznych. Miasto było ważnym ośrodkiem życia religijnego, z kilkoma synagogami i kilkudziesięcioma małymi domami modlitwy (sztibl, klojz), z żydowskimi szkołami, drukarniami, towarzystwami kulturalnymi i społecznymi, bogatym życiem towarzyskim. Tu mieszały się wpływy zarówno oświeceniowe, reformatorskie, jak też chasydzkie z ośrodków takich jak Bobowa, Nowy Sącz, Rymanów, Sadogóra...

Tarnów był czwartym w byłej Galicji miastem co do liczby Żydów (po Lwowie, Krakowie i Stanisławowie) i pierwszym pośród większych miast, pod względem procentowej ich ilości."

Pełny tekst na stronie:
http://www.tarnow.pl/historia/spacerkiem_po_tarnowie/spacer_1.php

Niedzielne Spacery po Starym Cmentarzu, prowadzone przez Antoniego Sypka odbywają się według poniższego kalendarza:


NIEDZIELNE SPACERY PO STARYM CMENTARZU - 2004

Spotkanie zawsze o godz. 16:00 przed Bramą Główną Starego Cmentarza

- 5 IX 2004 - Burmistrzowie i wiceburmistrzowie Tarnowa galicyjskiego
- 26 IX 2004 - Radni tarnowscy w okresie autonomicznym
- 10 X 2004 - Znane tarnowianki, panie i panny, żony i matki
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A