Szkoła drenuje kieszeń
access_time 2004-08-20 01:56:22

Prawdopodobnie i w tym roku łączna wartość pomocy samorządu miejskiego Tarnowa dla uczniów pochodzących z najbiedniejszych rodzin przekroczy kwotę 100 tys. zł. Nauka w szkołach, m. in. ze względu na obecne ceny podręczników, staje się coraz kosztowniejsza.

Komplet nowych podręczników - niezależnie od tego, do której klasy czy szkoły są przeznaczone - kosztuje zawsze kilkaset złotych. Ale to nie wszystko. Trzeba zadbać jeszcze o szkolne przybory, ubiór, właściwe obuwie itp. Dla ubogich rodzin, zwłaszcza tych, w których daje się we znaki bezrobocie, są to wydatki ponad ich możliwości.


Z tego powodu organizuje się pomoc z różnych źródeł umożliwiającą posłanie do szkoły odpowiednio przygotowanych dzieci. - W ubiegłym roku przyznaliśmy na ten cel 685 zasiłków o łącznej wartości ponad 102 tys. zł - informuje Anna Lasota, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowie. - Średnia wysokość zasiłku wynosiła 150 zł. W przeszłości zapewnialiśmy także środki na część wyłącznie rzeczową, przekazując je do szkół. Tam decydowano, komu najbardziej potrzebna jest pomoc. Z tej formy pomocy skorzystało w mieście 190 dzieci.


W tym roku MOPS także organizuje pomoc dla uczniów z najbardziej ubogich rodzin. Tak jak poprzednio głównym kryterium jej przyznania jest wysokość dochodów w rodzinie. Dotychczas w tej sprawie wpłynęło do ośrodka 375 wniosków. Część zasiłków już wypłacono, a przeciętna ich wysokość wyniosła 160 zł na rodzinę. Pieniądze te pochodzą z budżetu miasta.


Rodzice pierwszoklasistów mogą liczyć również na rządowy program pomocy pod hasłem Wyprawka szkolna (finansowany z budżetu państwa). Dzieci otrzymają gotowe zestawy nowych podręczników. W Tarnowie akcję koordynuje Wydział Edukacji i Sportu UM. Wcześniej listę potrzebujących przygotował MOPS. (ziob)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A