LELIWA - wyróżnienie na "Złotej Tarce"!
access_time 2004-08-20 08:54:30

Tarnowski zespół LELIWA JAZZ BAND odniósł sukces na XXXIV Międzynarodowym Festiwalu Jazzu Tradycyjnego - Old Jazz Meeting - Iława 2004, uzyskując wyróżnienie w Konkursie Złota Tarka. Sukces tym większy, że protokół Jury podkreśla "...wyjątkowo silną obsadę tegorocznego konkursu i bardzo wysoki poziom wykonawców".

[[fotka1]] W konkursie startowało piętnaście zespołów, do finału zakwalifikowano dziewięć, w tym 6 zespołów dixielandowych. "Złotą Tarkę"  zdobył, znany skądinąd tarnowskiej publiczności, znakomity big-band rodzinny z Łańcuta - Big Family Band. Z zespołów dixielandowych najwyższą ocenę uzyskała kapela z Tarnowa!. Tarnowianie zagrali stylowy program o wysokim stopniu trudności, zdobywając tym uznanie komisji konkursowej pod przewodnictwem czołowego trębacza i kompozytora Henryka Majewskiego.


Na festiwalu zespół LJB wystąpił w składzie: Stanisław Stańczyk, Kazimierz Król, Kazimierz Partyka, Józef Partyka, Roman Starzec, Roman Bartnicki i Edward Wnęk. Zespół funkcjonuje przy Tarnowskim Centrum Kultury.Zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1989 roku w nieistniejącym już dzisiaj Klubie "Zachęta". Obecni muzycy są w znaczącej części spadkobiercami założonego w 1978 roku zespołu Ragtime Kapela, który w roku 1989 uczestniczył w Konkursie "Złota Tarka" odbywającym się w warszawskiej "Stodole". W Iławie zespół Leliwa Jazz Band zagrał wcześniej w finale konkursu w 1998 roku. Repertuar zespołu to standardy jazzu tradycyjnego, z okresu dixielandu (lata 20-te) i wczesnego swingu (lata 30-te). LJB wystąpił kilkakrotnie na dorocznym Baszta Jazz Festiwalu w Czchowie, do organizacji którego w 2004 roku dołączyło Tarnowskie Centrum Kultury.


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A