Romscy asystenci
access_time 2004-08-24 06:44:51

Miasto Tarnów otrzymało w tym roku więcej rządowych pieniędzy na zatrudnienie w szkołach asystentów romskich. Dzięki temu od września pracę podejmie w szkołach podstawowych i gimnazjach siedmiu asystentów. W ub. roku było ich tylko trzech.

Ubiegły rok szkolny był pierwszym, gdy w szkołach w całej Polsce zostali zatrudnieni asystenci romscy. Mają za zadanie pomagać młodzieży romskiej w nauce i - co być może ważniejsze - pomagać w nawiązywaniu właściwych kontaktów między małymi Romami i ich rówieśnikami.


- Asystenci nie prowadzą zajęć lekcyjnych - tłumaczy Romuald Rojek z tarnowskiego magistratu. - W ramach programu rządowego proszeni są o pomoc w szkołach, gdy na przykład dochodzi do jakichś konfliktów albo, gdy zbyt nagminne są wagary. Jednym słowem można ocenić, że ich praca w szkołach jest wręcz nieoceniona.


Tarnów otrzymał z programu rządowego 33 tysiące zł, dzięki którym jest możliwe zatrudnienie od września 7 asystentów. Przeszli już w tym celu specjalistyczne szkolenie zorganizowane w Białobrzegach, gdzie przez sześć dni uczyli się jak nieść pomoc. W szkoleniu w podwarszawskiej miejscowości wzięło udział przeszło 70 asystentów romskich z całego kraju.


Kilku spośród siedmiu zatrudnionych w Tarnowie pracowało już w tarnowskich szkołach w roku ubiegłym. Iwona Frydrych była zatrudniona w Szkole Podstawowej nr 2, ale pomagała jako asystent także w innych placówkach. - Jako asystent miałam dyżury w 11 szkołach - mówi Iwona Frydrych.


W tym roku asystenci romscy trafią do pięciu tarnowskich szkół. Są to gimnazja nr 3 i 7 oraz szkoły podstawowe nr 2, 3 i 7. (Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A