Muzealne skarby
access_time 2004-09-17 07:12:04

Podczas wakacji muzealnicy starają się zaaranżować arcyciekawą wystawę, która zaciekawi zagranicznych gości i rodzimych turystów. Naturalną koleją rzeczy jest wymiana eksponatów. Wakacje dobiegły końca. Do tarnowskiego Muzeum Okręgowego wracają wypożyczone skarby.

Wśród nich: kufle ze starotestamentowymi scenami biblijnymi, taca przedstawiająca scenę batalistyczną i czarka do degustacji wina - wszystko ze srebra. Przedmioty ze szlachetnego metalu były uzupełnieniem wystawy "Świat ze srebra", zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Krakowscy kustosze wypożyczyli na tę wystawę równie wartościowe przedmioty z muzeów w Polsce, a także z: Lwowa, Drezna i Monachium, ze skarbców kościelnych, klasztornych i zbiorów prywatnych. Zgromadzono tu bardzo cenne, XVIII - wieczne zabytki, przybliżające warsztat złotników augsburskich.

Tarnowskie "srebra" można obejrzeć w ratuszu, na wystawie "Europejskie skarby muzeum w Tarnowie". Z Tarnobrzega wróciły fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej, materiały archiwalne i historyczne, zdjęcia z uroczystości pogrzebowych i inne dokumenty związane z osobą gen. J. Bema. Tarnowskie muzealia uświetniły wystawy: w Muzeum Zamojskich w Zamościu ("Fortece Kresowe Rzeczypospolitej") - gdzie wypożyczono: portrety sarmackie, grafiki i zdjęcia przedstawiające dawne budowle obronne, w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce (wystawa "Chlebem i solą") , gdzie prezentowano m.in. tarnowską porcelanę miśnieńską, historyczne szkło, wyroby ze srebra. W Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie prezentowano obrazy i rzeźby Jana Matejki. (kis)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A