Pilzno w obrazach Westwalewicza
access_time 2004-09-27 07:56:15

W minioną sobotę w Domu Kultury w Pilźnie otwarto wystawę obrazów tarnowskiego malarza Stanisława Westwalewicza z okresu jego pobytu w tym miasteczku, w latach 1951-1962. Był to okres zmagań z przeciwnościami i absurdami lat powojennych, ale także artystycznych dokonań i przykładów solidarności międzyludzkiej.

[[fotka1]]Ekspozycja w Domu Kultury potrwa do 16 października br. Wpisuje się ona w cykl imprez towarzyszących tegorocznym obchodom 650-lecia Pilzna. Znalazło się na niej 27 olejnych obrazów udostępnionych przez Andrzeja Westwalewicza, syna zmarłego w 1997 roku mistrza Stanisława. W większości spokojne, nieco nostalgiczne pejzaże pilzneńskie, przedstawione w delikatnie błękitnych tonacjach, potrafią zachwycić widzów. Wystawę dzieł St. Westwalewicza uzupełnia kilka rysunków A. Westwalewicza i kącik poświęcony pamięci Wandy Koniecznej-Westwalewicz - żony artysty Stanisława, nauczycielki, poetki pochodzącej z Pilzna. -To dla nas rodzinno-sentymentalna wystawa i cieszę się, że mogłem w ten sposób powrócić do Pilzna, które okazało się bardzo przyjazne moim rodzicom i jest bliskie także mnie - wyznał w sobotę Andrzej Westwalewicz.


Wśród gości zgromadzonych na otwarciu wystawy obecni byli przyjaciele rodziny Westwalewiczów, kilku radnych Pilzna, Danuta Desoń (pilzneńska malarka) i burmistrz Józef Chmura. Wręczył on bukiet kwiatów małżeństwu Westwalewiczów zapewniając, że pamięć o mistrzu Stanisławie, który spędził w Pilźnie ponad 10 lat, jest pielęgnowana. Przypomniał, że od wielu lat wisi na honorowym miejscu w gabinecie burmistrza obraz Stanisława Westwalewicza przedstawiający zabytkowe centrum miasteczka. -Możemy być tylko dumni, że obywatelem naszego Pilzna był w przeszłości tak wybitny artysta. I cieszyć się z możliwości obcowania do dziś z jego twórczością... - oświadczył J. Chmura.


Sobotniemu otwarciu wystawy towarzyszyły rozmowy przy lampce szampana, wypowiedzi mniej i bardziej oficjalne, komplementy pod adresem organizatorów wystawy, szczere zachwyty nad obrazami. Oklaskami nagrodzono recytacje wybranych wierszy Wandy Koniecznej-Westwalewicz w wykonaniu uczennic gimnazjum w Pilźnie.tekst i fot. (mab)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A