TAQ w TCK
access_time 2004-09-28 19:09:18

KLUB JAZZOWY CENTRUM zaprasza 1 października o godz. 19,30 do Piwnic TCK na kolejny w tym sezonie koncert. Tym razem będzie to grupa „TAQ.

"TAQ" to trzech muzyków z różnych części świata, którzy pewnego dnia przypadkowo spotkali się w studio i nagrali płytę. Kompletnie oszołomieni powodzeniem tego nietypowego nagrania postanowili założyć zespól i promować to, co wydarzyło się wtedy w studio.
Do spotkania doszło w studio szkoły, do której wszyscy trzej uczęszczali - Berkele College of Music. Zasiedli do instrumentów i bez jakichkolwiek wstępnych ustaleń zaczęli grać. Efektem była muzyka, którą nie da się łatwo scharakteryzować. Najbardziej zbliżona jest do Free Jazzu. Różni się jednak dość znacznie, gdyż odbiorca często ma wrażenie, że słucha uporządkowanych kompozycji, a nie kompletnie improwizowanych "okrzyków ekspresji" bez jakiejkolwiek formy czy struktury. I tak, mimo że muzyka "TAQ" jest spontaniczna w genezie to sprawia wrażanie uprzednio skomponowanej, co jest uzyskane dzięki niezwykłemu, niemalże metafizycznemu, porozumieniu między muzykami.MARCIN MASECKI urodził się w Polsce w 1982 r. Rozpoczął edukację muzyczna w wieku trzech lat, kiedy to ojciec, muzyk, bawił się z synem, zarazem wprowadzając go w świat muzyki. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Już jako 12-latek regularnie uczęszczał do legendarnego klubu warszawskiego "Akwarium" na środowe jam sessions. Wkrótce założył własne trio z Wojtkiem Pulcenem na kontrabasie i Grzegorzem Grzybem na perkusji i razem zaczęli jeździć na festiwale i konkursy. W 1997 r. zdobyli pierwsza nagrodę na festiwalu Jazz Siedlce 97, a rok później zdobyli drugie miejsce w konkursie Sarteano Jazz we Włoszech.
W 1998 r. Marcin rozpoczął współpracę z zespołem "Alchemik". Zaczęło się od wyjazdu na konkurs do Brukseli ( Jazz Heoilaart  98 ) i zupełnie niespodziewanej nagrody Grand Prix. Marcin również otrzymał nagrodę jako "Najlepszy Solista Festiwalu".
Do dzisiejszego dnia Alchemik nagrał trzy płyty (ostatnia dopiero ukaże się
na jesieni), z czego druga płyta "Sfera Szeptów" przez trzy miesiące utrzymywała się na pierwszym miejscu w sprzedaży Empiku w dziale jazzowym. W wieku 18 lat Marcin wyjechał na stypendium do Berklee College of Music. Tam zdobył niezwykle cenne doświadczenia i poznał wielu wspaniałych muzyków z całego świata. Ukończył szkołę w sierpniu 2003 r. i wrócił do Polski. W planie ma regularne "sprowadzanie" swych kolegów z rożnych krajów w celu zapoznania naszej publiczności z tak niezwykle różnorodnymi formami muzyki, z jakimi miał okazję się zetknąć podczas pobytu w USA.ZIV RAVITZ urodził się w Izraelu w 1976 r. Muzyczne tradycje rodzinne skłoniły młodego Ziva do eksperymentowania z instrumentami jakie były w domu. Jako małe dziecko pogrywał na fortepianie, gitarze i bębenkach. W wieku 9 lat zainteresował się perkusją, a jako trzynastolatek rozpoczął swoja karierę muzyczna. Grał wtedy w wielu klubach jazzowych w Beer-Sheva i w Tel Avivie, doskonaląc w ten sposób swoje umiejętności muzyczne i zdobywając doświadczenie. W 1999 r. zostając tzw. rezerwowym perkusistą słynnego klubu Camelot Jazz Club miał okazje akompaniować wielu gwiazdom jazzowym z USA i z Europy. Rok później Ziv przeprowadził się do Bostonu gdzie momentalnie został zauważony przez najznakomitszych jazzmanów. Już od trzech lat występuje z "Greg Hopkins Big Band". Również na stale współpracuje z puzonista Halem Crookiem. Występuje również z Joe Lovano, Jon Faddis i George Garzone. W zimie 2003 r. Ziv rozpoczął współprace z międzynarodowym triem "Minsarah", z którym często występuje w Europie zachodniej.GARTH STEVENSON urodził się w Kanadzie w 1982r. Swoja przygodę muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie. W wieku 15 lat zakochał się w kontrabasie i już dwa lata później otrzymał pełne stypendium do prestiżowej szkoły "Berklee College of Music" w Bostonie, gdzie studiuje na wydziale kompozycji. W chwili obecnej jest jednym z najbardziej cenionych basistów w bostońskim środowisku jazzowym. Występuje między innymi z takimi muzykami jak: Joe Lovano, Jon Faddis, George Garzone, Mick Goodrick, Bob Gullotti, Greg  Hopkins i Hal Crook. W ostatnich miesiącach całą swą energię poświęca komponowaniu i występowaniu z triem "TAQ".Bilety w cenie 20zł (dla uczniów oraz studentów – 15zł, dla członków Jazz Klubu – 10,00 zł) do nabycia w kasie TCK (Rynek 5), Salonie Multimedialnym „Maestro” oraz kawiarni „Alchemik”.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A