Nowe "prawko" za miesiąc
access_time 2004-11-16 08:10:48

Przed Wydziałem Komunikacji Urzędu Miasta Tarnowa ustawiają się długie kolejki. Dziennie przyjmowanych jest około 230 wniosków o wymianę prawa jazdy, na nowy dokument trzeba czekać miesiąc, a ten termin najprawdopodobniej jeszcze się wydłuży.

Do końca roku prawa jazdy wydane pomiędzy 1 stycznia 1984 roku, a 30 kwietnia 1993 roku muszą zostać wymienione na nowe. Szacuje się, że w Tarnowie nowe dokumenty ma już około 70 proc. kierowców, którzy posiadają prawa jazdy z wyznaczonego okresu. Wymiana czeka jeszcze około 3 tys. osób. Nic nie wskazuje na to, że kolejki w magistracie znikną.


- Przyjmujemy 230 wniosków dziennie, nie jesteśmy w stanie ich natychmiast przetworzyć, wprowadzanie danych musi potrwać, dlatego powstają zatory. Prawa jazdy wydawane są w centrali, gdzie spływają dane ze wszystkich miast i powiatów. Składając dzisiaj wniosek na nowe prawo jazdy trzeba poczekać miesiąc, a z czasem ten okres może się wydłużać nawet do dwóch miesięcy - mówi Marek Oracz, dyrektor Wydziału Komunikacji UMT.Dyrektor wyklucza możliwość zatrudnienia dodatkowych pracowników, ich przeszkolenie potrwałoby dwa miesiące. Nie można również liczyć na przedłużenie o dalsze trzy miesiące terminu ważności starych praw jazdy, tak jak to miało miejsce poprzednim razem. Także policja zapowiada, że rygorystycznie będzie egzekwować obowiązek posiadania nowych dokumentów.Dyrektor Oracz podkreśla, że czasu na wymianę praw jazdy było dużo. - Od dwóch lat apelujemy do mieszkańców, pojawiają się informacje w mediach, są plakaty informacyjne. W poprzednich miesiącach niewiele osób się tym interesowało. Trudno w tej chwili mieć pretensje do urzędu. Wnioski będą przyjmowane w godzinach pracy wydziału - mówi Marek Oracz.Przypomnijmy, że obowiązek wymiany dotyczy blankietów wydanych w wyznaczonym okresie, a nie daty nabycia uprawnień do prowadzenia samochodu. W przyszłym roku wymiana czeka osoby, które mają prawa jazdy wydane pomiędzy 1 maja 1993, a 30 czerwca 1999 roku. Muszą zdążyć do 30 czerwca 2006 roku. Wniosek należy złożyć osobiście, nowe prawo jazdy może być przesłane pocztą. (baja)Dziennik Polski 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A