„Ballady wieczorową porą” – Jan Jakub Należyty
access_time 2004-11-19 21:01:07

W imieniu Tarnowskiego Centrum Kultury pragniemy 25 listopada zaprosić po raz pierwszy w tym sezonie artystycznym do Piwnic TCK, na koncert z cyklu „Ballady wieczorową porą”, który zaakceptowaliście Państwo licznie w nim uczestnicząc.

Do tej pory w czterech spotkaniach zaprezentowaliśmy ballady Bułata Okudżawy, Leonarda Cohena, Włodzimierza Wysockiego i piosenki Edith Piaf.[[fotka1]]W programie najbliższego koncertu, nasz gość Jan Jakub Należyty zaprezentuje piosenki Jaquesa Brela, Georgesa Brassensa, Charlesa Aznavoura – klasyków piosenki francuskiej oraz ballady Bułata Okudżawy, a także piosenki własne.Wykonawcy towarzyszyć będzie na fortepianie Mariusz Dubrawski, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, wykładowca Akademii Muzycznej i. Fryderyka Chopina w Warszawie.Mając nadzieję, że ten balladowy wieczór dostarczy Państwu niezapomnianych wrażeń zapraszamy więc 25 listopada o godz. 19.00 do Tarnowskiego Centrum Kultury.Bilety do nabycia w kasie TCK w cenie 20,-zł, a za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej 10,- zł. Wszelkich informacji udziela Dział Imprez Kulturalnych TCK – tel.: 621-57-50 w. 117,118Zapraszam na koncertAnna GrygielJACQUES BREL - pieśniarz belgijski  śpiewający po francusku, mniej w języku flamandzkim, autor światowych przebojów wykonywanych również przez wykonawców piosenki pop; Dawida Bowie, Reya Charlesa, również przez Marlenę Dietrich i innych. Wykonywał pieśni bardzo ekspresyjne dotyczące miłości, przyjaźni, antywojenne. Oprócz piosenek lirycznych jak słynna na cały świat, uznana za piosenkę stulecia "Ne me quitte pas" - "Nie opuszczaj mnie", pisał piosenki żartobliwe, cynicznie satyryczne piętnujące mieszczan,  świętoszków, kler. Trzymał stronę pokrzywdzonych, nieśmiałych nieudaczników. Wykpiwał wojny i jej mocodawców. Drwił z przyzwyczajeń i przesądów. Piosenki Brela śpiewane są po dziś dzień na całym świecie. Tłumaczone na wiele języków. Wdowa po artyście prowadzi międzynarodową Fundację J. Brela, która zajmuje się, oprócz propagowania jego twórczości, gromadzeniem funduszy na walkę z rakiem. J. Brel wycofał się z czynnego życia artystycznego u szczytu sławy. Zmarł w wieku 49 lat. Pochowany jest na francuskiej Polinezji.GEORGES BRASSENS - ikona piosenki francuskiej. Teksty jego piosenek jeszcze za życia autora trafiły do podręczników szkolnych do języka francuskiego. W Polsce, jego twórczość porównać można do piosenek Jeremiego Przybory. Był mistrzem słowa, pisał teksty wykwintne pod względem formy, znakomite w treści.  Komentował rzeczywistość , w mniej żarliwy sposób niż J. Brel, więcej było w tym wycyzelowanej, kąśliwej ironii podawanej ze sceptycyzmem i pobłażliwym dystansem.CHARLES AZNAVOUR - ostatni z wielkich piosenki francuskiej, który  pomimo sędziwego wieku cały czas koncertuje. Znany na całym świecie, śpiewał w Stanach Zjednoczonych z F. Sinatra i Liza Minelli. Cechuje go charakterystyczny głos i melancholijne. liryczne w większości utwory. Jest również aktorem i kompozytorem muzyki filmowej. Pisywał piosenki dla Edith Piaf i to przez nią zauważony rozpoczął wielką karierę we Francji,  później na świecie. Całe życie związany z Francją, z pochodzenia Ormianin.JAN JAKUB NALEŻYTY - skrócony życiorys artystyczny.

- Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Autorów "ZAiKS"
- Członek rzeczywisty Związku Autorów i Kompozytorów "ZAKR"
- Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Piosenki "SAWP"Laureat festiwali: Piosenki Polskiej w Opolu, Piosenki Aktorskiej we WrocławiuAutor książek:
- dla dzieci "Kotek Napłotek"  (z Janem Kazimierzem Siwkiem)
- dla dorosłych "Graczykowie (z Janem Tadeuszem Stanisławskim)
- dla nauczycieli - scenariusze przedstawień teatralnych ("Pinokio...a jak myślisz?" - edycja dla szkoły podstawowej, ("Europa bez granic" - edycja dla gimnazjum)Scenarzysta telewizyjny
-"Taksówka Jedynki" (TVP 1)
-"Graczykowie - czyli Buła i spóła" (Polsat)
- "Szpital na perypetiach" (Polsat)
- "Spotkanie z balladą" (TVP 2)Felietonista: Metropol, Dziennik Zachodni, Głos Wielkopolski, Auto Świat, Home&Market, Przekrój.Autor tekstów piosenek dla (m. in) Adrianny Biedrzyńskiej, Ewy Błaszczyk, Ewy Dałkowskiej, Macieja Damięckiego,Emiliana Kamińskiego, Krystyny Sienkiewicz, Krystyny Tkacz, Zbigniewa WodeckiegoAutor i reżyser przedstawień teatralnych:
Teatr Adekwatny Warszawa - Przedstawienie Dyplomowe z zajęć interpretacji piosenki w Prywatnym Studio Aktorskim "AS"
Teatr "Komedia" Warszawa - Spektakl piosenek J. Brela pt."Jef"
Teatr "Rampa" Warszawa - "Dolores, ech...Dolores" (z udziałem Katarzyny Żak)Autor słuchowisk radiowych dla Teatru Polskiego Radia. Zrealizował kilka programów telewizyjnych ze swoimi piosenkami. Prowadził zajęcia na temat edukacji teatralnej dzieci i młodzieży w Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W latach dziewięćdziesiątych współpracował na stałe z Teatrem "Stara Prochownia" i kabaretem "Pod Egidą".Obecnie mieszka w Krynicy.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A