„Przeklinam ten świat za to, że szydzi z tego - co jest święte”
access_time 2004-12-01 21:01:50

Dzisiaj w Tarnowskim Teatrze odbył się tarnowska edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego, czyli konkursu dla młodzieży na realizację sztuki teatralnej dotyczącej AIDS.

Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy we Wrocławiu, a honorowy patronat nad imprezą sprawują Anna Marzec Bogusławska - Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Andrzej Trybusz - Główny Inspektor Sanitarny.Głównym celem, jaki postawili sobie pomysłodawcy przedsięwzięcia jest promowanie wśród młodzieży zachowań korzystnych dla ich zdrowia.W przerwie między spektaklami rozmawiałam z Panią Stefanią Delimatą o jej wrażeniach z dotychczas zaprezentowanych spektakli.
- Moim zdaniem wszystkie przedstawione dzisiaj sztuki są na swój sposób ciekawe, nie mniej taką sztuką, która do tej pory przekazała najwięcej merytorycznej wiedzy, była sztuka przygotowana przez V Liceum. Myślę, że to podane w ten sposób trafiło do młodzieży. Ciekawą sztuką, bardziej filozoficzną, duchową, na pewno była sztuka wystawiona przez młodzież Zespołu Szkół Budowlanych.Po przerwie na scenie spektakl zespołu teatralnego z I Liceum Ogólnokształcącego. Poznaliśmy ich niedawno, gdy w murach swojej szkoły prezentowali sztukę przygotowaną z okazji Dnia Niepodległości. Tym razem młodzież wspólnie z Panią Jadwigą Skolmowską, przygotowała tekst przedstawienia o AIDS „Po tamtej stronie granicy”. Korzystano z utworów Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, tekstów zaczerpniętych z piosenek młodzieżowych i filmu „Matrix”.Sztuka była niezwykle poruszająca i może warto byłoby ten spektakl, ale i także przedstawienia z innych szkół zaprezentować szerszej publiczności. Tytuł tej krótkiej relacji z tego, co działo się dziś w teatrze zaczerpnęłam właśnie ze spektaklu „po tamtej stronie granicy” I LO.Marta Manijak , pedagog szkolny z 2 Gimnazjum, obecna również w teatrze zajmuje się aktywnie promocją zdrowia wśród młodzieży. Niestety dzisiejszy przegląd był skierowany tylko do szkół średnich, młodzież gimnazjum nie dostała zaproszenia do udziału w tym Przeglądzie. - Dziś jestem tu widzem. Ostatnio robiliśmy akcję „Nasze zdrowie w naszych rękach”. Młodzież również wystawiała sztukę promująca niepalenie i oferowaliśmy im na przykład zamiast nałogów, by skorzystali ze zdrowego trybu życia i odżywiali się jabłuszkami. Całej szkole zaproponowaliśmy częstowanie się jabłuszkami”.Dobrze, że w naszym mieście są ludzie aktywnie działający na rzecz oświaty zdrowotnej, ludzie podejmujący różnorodne działania na rzecz zdrowia, promujący lepszy styl życia. Dobrze, że mamy taka twórczą i zdolną młodzież i nauczycieli, którzy chcą z młodymi ludźmi pracować i robią dużo więcej niż się od nich wymaga, na co dowodem są spektakle zaprezentowane w ramach Przeglądu.


A oto kolejność miejsc zajętych w I Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuk Teatralnych "Porozmawiajmy o AIDS":I miejsce "On jest wśród nas - V Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
II miejsce "Pułapka" - III liceum Ogólnokształcące w Tarnowie
III miejsce "Po tamtej stronie granicy" - I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A