Recepta na bezrobocie
access_time 2004-08-28 09:28:16

W gminie Wojnicz bez pracy pozostaje ponad 700 osób. Tymczasem Zielony Park Przemysłowy, jaki powstaje kilkaset metrów od wojnickiego centrum, "zatrudni" około 500 osób. Oczywiście nie wszystkie miejsca zarezerwowane są dla wojniczan - zastrzega sekretarz gminy Stanisław Szefer - ale w porozumieniu zawartym z inwestorami jest mowa o tym, by w miarę potrzeb zawierali kontrakty z miejscowymi specjalistami, fachowcami.

[[fotka1]]Wojnicki park przemysłowy to imponujące przedsięwzięcie. Na rozległym obszarze, jak grzyby po deszczu wyrastają nowe hale. Funkcjonuje już PPUiH CIS -producent betonu, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe Łęgbud, Solid Parkiet S.C., Firma Usługowo-Handlowa Zdonbud , Przedsiębiorstwo Transportowe H. Gagrula, M&R Printing Equipment Poland sp. Z oo. O największy 11,34 ha kawał parku ubiega się Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Budowlane Reno. Formalności dobiegają końca, w tym miejscu powstanie centrum logistyczne wraz z parkingami i placami manewrowymi.


Do zagospodarowania pozostały jeszcze "skrawki" Parku, w sam raz dla niewielkiej firmy. Ale samorząd nie odcina drogi przedsiębiorczym i nie zamyka granic Parku. Wręcz przeciwnie, sekretarz Stanisław Szefer mówi o planach wykupywania kolejnych połaci nieużytków. Możliwe jest rozszerzenie granic strefy gospodarczej nawet do 50 ha.


Całkowite zagospodarowanie pierwszej części Parku jest kwestią nadchodzących miesięcy. Inwestorzy nie zwlekają z budową, więc roboty zamyka się w stosunkowo krótkim czasie.


Samorząd nie osiada na laurach. Stanisław Szefer mówi o rozpoczęciu budowy drogi dojazdowej do parku przemysłowego. Na razie prowadzi do niego wąska droga, przedłużenie jednej z ulic. Nowa szosa o szerokości 6 metrów, dostosowana do ruchu ciężarówek i TIR-ów budowana jest z funduszy SAPARD. Plany przewidują połączenie jej z węzłem obwodnicy. Budowa tej ostatniej zajmie dwa najbliższe lata.


I tak lokalna gospodarność przysporzy wiele pożytku rzeszom ludzi. "Czwórką", która biegnie środkiem Wojnicza, porusza się setki pojazdów. Znający tę trasę, wiedzą jaką uciążliwością jest przejazd przez centrum, trwonienie czasu w korkach. Wojniczanie na co dzień doświadczają skutki tłoku- hałas, spaliny itd. Za dwa lata wszyscy odetchną. Obwodnica zostanie otwarta a w drugiej części Parku niewątpliwie będą powstawać dalsze miejsca pracy.


Tekst i zdjęcia kis

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A