Wyremontowany pociąg
access_time 2004-08-31 06:06:38

W tym roku na kolejowych trasach regionalnych pojawią się dwa szynobusy. Dziś zostanie także przetestowana w Krakowie odremontowana jednostka, która od środy ma zacząć wozić pasażerów na linii kolejowej Kraków-Tarnów.

Dzisiaj jednostka po remoncie, czyli charakterystyczny pociąg elektryczny, zostanie przetestowany na odcinku z Krakowa Głównego do stacji kolejowej w Podłężu. Będzie to próbny przejazd. Odremontowany pociąg ma rozpocząć regularne kursowanie od środy, 1 września.


- Najprawdopodobniej będzie kursował na trasie z Tarnowa do Krakowa w godzinach porannych - powiedział wicemarszałek Wiesław Zimowski. - Będzie to ten pociąg, który z tarnowskiego dworca odjeżdża o godz. 6.31 rano, wioząc wielu tarnowian do pracy w Krakowie.


Dzisiejsza próba pociągu na trasie z dworca Kraków Główny do stacji Podłęże odbędzie się o godz. 9 rano.


Jak poinformował wicemarszałek, remont jednostki nie był tani. Prace remontowe kosztowały 1,8 mln zł. Pieniądze pochodziły z budżetu marszałka województwa, z puli przeznaczonej na przewozy regionalne. Jest to pierwsza wyremontowana jednostka.


- Potrzeby w tym zakresie są jeszcze bardzo duże, gdyż generalnie tabor kolejowy na trasach regionalnych jest w opłakanym stanie - podkreśla wicemarszałek Zimowski. - Remonty następnych jednostek będziemy jednak przeprowadzać dopiero wtedy, gdy znajdą się na ten cel pieniądze.


Koszt zakupu tylko jednego szynobusu to 4,7 mln zł. Taki szynobus uruchomiono na trasie do Suchej Beskidzkiej. Jak poinformował wicemarszałek Zimowski, Zarząd Województwa nie przewiduje jednak, aby szynobus został uruchomiony na trasie kolejowej "szczucinki".


Według przedstawicieli województwa, nie byłoby dużego zainteresowania przewozami pasażerskimi na linii kolejowej Tarnów-Szczucin.

(Smol)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A