Przed 1 września - Szkoły kończą remonty
access_time 2004-09-01 07:38:49

W szkołach w gminie Dąbrowa Tarnowska kończą się wakacyjne remonty. Większość placówek będzie gotowa dziś na przyjęcie uczniów, natomiast do października potrwają remonty w szkołach podstawowych w Nieczajnej Górnej i Smęgorzowie oraz Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie.

-Wykonujemy sporo poważnych remontów i modernizacji, m. in. termomodernizację i odnowienie elewacji w Gimnazjum nr 1 i w SP w Nieczajnej Górnej, gdzie wymieniana jest też instalacja CO, modernizację ogrzewania w Gimnazjum nr 2, wymianę instalacji CO i stolarki w SP w Smęgorzowie. Oprócz środków własnych przeznaczamy na te zadania pieniądze pozyskane z funduszy unijnych oraz z kontraktu wojewódzkiego - mówi burmistrz Stanisław Początek.


Nie wszędzie prace uda się zakończyć do 1 września, dłużej potrwają one w trzech budynkach: SP w Niejczajnej Górnej i Smęgorzowie oraz w Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie. Burmistrz zapewnia jednak, że roboty będą tak zorganizowane, by nie zakłócać pracy szkoły.


- Firmy chcą tak planować pracę, by z pomieszczeń można było korzystać, deklaruję pracę popołudniami i w soboty, - mówi burmistrz. - Nie są to opóźnienia wynikające z zaniedbania, pieniądze dotarły do nas późno, a to opóźniło rozstrzygnięcie przetargów i zawarcie umów.


Dzięki kompleksowym modernizacjom, wymianie okien i instalacji centralnego ogrzewania oraz ociepleniu budynków szkoły będą mogły zaoszczędzić na ogrzewaniu. - Te pieniądze będzie można przeznaczyć na inne potrzeby szkół - podkreśla Stanisław Początek.


Do rozpoczęcia roku szkolnego przygotowana jest również obsada kadrowa szkół. Jak co roku są kłopoty z nauczycielami języka angielskiego. Gmina ma do obsadzenia jeszcze 3 etaty. - Jeśli uda się je obsadzić będziemy mogli zrezygnować zupełnie z usług firmy, która od kilku lat prowadzi lekcje angielskiego. Jest to dla nas bardzo kosztowne, systematycznie staramy się to ograniczać - mówi burmistrz Początek.


Oprócz osób po studiach kierunkowych języka angielskiego mogą być zatrudnieni również nauczyciele innych przedmiotów, którzy ukończyli specjalny kurs. Za zgodą kuratorium mogą to być także studenci języka angielskiego. (baja)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A