Szwarcparada kosztuje
access_time 2004-09-02 06:47:03
Przed laty powstał pomysł wykorzystania koni do patrolowania odległych rejonów Tarnowa przez Straż Miejską. Przeszkolono nawet paru strażników, wybrano odpowiednie wierzchowce i na krótko pojawiły się w mieście efektowne patrole konne, wzbudzając dużą ciekawość mieszkańców i gości miasta.

Zrezygnowano jednak z nich po kilku miesiącach ze względu na koszty utrzymania, w tym bardzo wysokie ubezpieczenie koni. Czy dzisiaj możliwe jest przywrócenie tych patroli? A może tarnowscy strażnicy mogliby też przemieszczać się przy pomocy rowerów?


- Nie rozważamy żadnego z tych rozwiązań. Nie mamy ku temu możliwości finansowych, a po drugie, nie widzę dzisiaj takich potrzeb. Nie jesteśmy znowu tak dużym miastem. Trzeba pamiętać, że patrole konne czy rowerowe to dodatkowe wydatki na sprzęt, umundurowanie i wyposażenie strażników. Może i wyglądają efektownie, ale takie szwarcparady kosztują. Mają przy tym charakter bardziej promocyjno-turystyczny niż praktyczny - opinia Karola Franza, komendanta Straży Miejskiej w Tarnowie, jest jednoznaczna.


W nielicznych miastach, np. w Łodzi, Straż Miejska używa w pracy rowerów. W tarnowskiej SM wskazują na wysokie ceny tych specjalnych jednośladów (ponad 2 tys. złotych jeden) i ich ograniczoną, okresową przydatność. Głównie w miesiącach wiosenno-letnich. -Trudno też wyobrazić sobie skuteczny pościg na rowerze, którego nie można przecież porzucić podczas akcji - zwracają uwagę tarnowscy funkcjonariusze.


-Radzimy sobie jak dotąd przy pomocy patroli pieszych i zmotoryzowanych. I ten stan rzeczy nieprędko się zmieni. W sukurs przychodzi nam system monitoringu ulic centrum Tarnowa. Dzięki niemu możemy zmniejszyć częstotliwość patroli w centrum i kierować je do odleglejszych rejonów miasta - wyjaśnia komendant Franz.


Straż Miejska w Tarnowie dysponuje sześcioma wysłużonymi samochodami. W paru zainstalowano instalację gazową, by zmniejszyć wydatki na paliwo. SM może wystawić w ciągu dnia sześć patroli zmotoryzowanych i dodatkowo dwa piesze. Od kilku lat zwraca uwagę władz miasta na konieczność etatowego wzmocnienia. (mab)


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A