Hałaśliwe miasto
access_time 2004-09-03 17:28:13

W Urzędzie Miasta powstała mapa miejsc najbardziej uciążliwych pod względem natężenia hałasu. - Hałas jest coraz bardziej uciążliwy na terenie miasta - uważa Marek Kaczanowski z tarnowskiego magistratu.

Mapa ma posłużyć działaniom praktycznym związanym z tą uciążliwością. Inwestycje na niej naniesione będą wykonywane oczywiście w miarę posiadanych pieniędzy. Chodzi przede wszystkim o dotacje z różnych źródeł, które można pozyskać na walkę z hałasem.


- W najbardziej newralgicznych punktach nie wykluczamy nawet, że wymieniane będą na koszt miasta okna na te dźwiękoszczelne - mówi kierownik Kaczanowski.


W plan walki z hałasem wpisano budowę ekranów dźwiękoszczelnych przy najbardziej uczęszczanych przez zmotoryzowanych fragmentach dróg i ulic. W planach jest budowa ekranów wzdłuż południowej obwodnicy miasta, będącej fragmentem trasy z Krakowa do Rzeszowa.


Ekrany będą wybudowane m.in. przy węźle obwodnicy z ul. Tuchowską oraz na osiedlu Koszyckim. Planowane są także nasadzenia zieleni izolującej osiedla mieszkaniowe od nadmiaru hałasu.


Budowa ekranów dźwiękochłonnych wzdłuż obwodnicy nie nastąpi jednak wcześniej niż w 2006 r. Wtedy to bowiem ma się rozpocząć modernizacja tarnowskiej obwodnicy w ramach programu ISPA. Tak przynajmniej zapowiada generalna dyrekcja dróg. Modernizacja obwodnicy zostanie wtedy połączona z postawieniem wzdłuż ruchliwej trasy akustycznych ekranów.


Program walki z hałasem na terenie miasta Tarnowa obejmuje lata 2004-2008. - Opracowanie programu nic nas w tym przypadku nie kosztowało - zapewnia Marek Kaczanowski, kierownik referatu ochrony środowiska UMT. - Został opracowany siłami własnymi pracowników Urzędu Miasta. Realizacja zamierzonych inwestycji będzie natomiast zależała w tym przypadku od pozyskanych na ten cel pieniędzy z zewnątrz.


Jak poinformował wiceprezydent Tarnowa, Andrzej Jeleń, obecnie trwają zabiegi w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o pozyskanie miliona zł na budowę ekranów akustycznych wzdłuż al. Jana Pawła II.


- Otrzymałem przyrzeczenie z funduszu, że jeszcze w tym roku te pieniądze trafią do Tarnowa - powiedział wiceprezydent Andrzej Jeleń. - Będzie to pożyczka, która może zostać umorzona w wysokości do 50 procent.


JANUSZ SMOLIŃSKI

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A