Zestrzeleni nad Jaszfenyszaru
access_time 2004-09-08 07:02:59

Podczas ostatniej wizyty samorządowców Zakliczyna w zaprzyjaźnionym Jaszfenyszaru Węgrzy zwrócili się do polskich gości z niecodzienną prośbą. - Oczekują pomocy w odszukaniu krewnych polskiej załogi samolotu alianckiego zestrzelonego przez Niemców nad Jaszfenyszaru, w 1944 roku - wyjaśnia Stanisław Żabiński, sekretarz gminy Zakliczyn.

Grupka węgierskich pasjonatów, detektywów historii odkopała niedawno szczątki halifaxa spoczywające kilka metrów pod ziemią. Na jednym z prywatnych podwórek wyeksponowali wydobyte z ziemi fragmenty samolotu, widział je osobiście sekretarz Żabiński. Węgrzy chcą bliżej poznać ten wojenny epizod i oddać hołd polskim bohaterom.


Maszyna została zestrzelona przez Niemców latem 1944 roku. Załogę samolotu lecącego z Włoch na pomoc powstańczej Warszawie stanowili w całości polscy żołnierze lotnicy. Węgrzy ustalili ich nazwiska: Mieczysław Walczak, Wawrzyniec Błażejewski, Michał Baworowski, Mieczysław Lojas, Tadeusz Banasik, Ernest Polaczek, Stanisław Paetz. Niestety, Polacy nie dolecieli do celu. Zginęli na Węgrzech i pochowano ich w Jaszfenyszaru, później zwłoki ekshumowano i spoczęły na cmentarzu w Budapeszcie.


-Węgrzy pragną teraz odszukać krewnych poległych lotników i powiadomić ich o okolicznościach śmierci Polaków, miejscu ich pochówku. My zaś nie mamy możliwości ani doświadczeń w takich poszukiwaniach, ale postaramy się jakoś pomóc węgierskim przyjaciołom. Zwracaliśmy się już do Instytutu Pamięci Narodowej, może w odnalezieniu rodzin poległych lotników zechce pomóc PCK - Stanisław Żabiński nie ukrywa jednak, że trudno będzie sprostać oczekiwaniom Węgrów.


Wzajemne kontakty Zakliczyna i Jaszfenyszaru mają już kilkuletnią tradycję i nie sprowadzają się tylko do deklaracji. Coraz częściej dochodzi do wzajemnych wizyt przedstawicieli władz samorządowych, konkretyzowane są plany współpracy. -Nasze kontakty nabierają tempa i rozmachu. Podczas niedawnej wizyty zakliczyńskiej delegacji w Jaszfenyszaru rozmawialiśmy m. in. o wymianie kulturalnej, młodzieżowej, możliwościach wspólnych inicjatyw turystycznych i innych - Kazimierz Dudzik, dyrektor Regionalnego Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego, jest przekonany, że zakliczyńsko-węgierskie relacje nie osłabną.


Stanisław Żabiński zwraca uwagę na serdeczność i gościnność węgierskich partnerów, która może zawstydzić Polaków. Zapewnia, że Węgrzy mogą spodziewać się równie gościnnego przyjęcia podczas Święta Fasoli "Piękny Jaś", organizowanego w Zakliczynie 26 września. Już dziś wiadomo, że Zakliczyn odwiedzi burmistrz Jaszfenyszaru Marta Czegledi i prawdopodobnie konsul Węgier. Fasolowe dożynki zyskają też na atrakcyjności dzięki obecności dwóch kucharzy węgierskich. Na oczach publiczności przygotują potrawy ich narodowej kuchni.Z pewnością duże wrażenie zrobi też na widzach konna banderia huzarów. W programie tegorocznego Święta Fasoli nie braknie akcentów węgierskich. To dobry wstęp przed rozmowami władz obu stron o konkretach, uważają we władzach samorządowych.(mab)

Komentarze...