Pod patronatem prezydenta
access_time 2004-09-09 07:49:04

Rozpoczęła się VI edycja konkursu "Przyjaźni Środowisku". Tradycyjnie organizuje go tarnowskie stowarzyszenie "Europa Nasz Dom".

Trwają już przygotowania do szóstej edycji konkursu "Przyjaźni Środowisku". Jego celem jest nagradzanie i wyróżnianie najlepszych inwestycji i programów ekologicznych. Od 2003r. realizowany jest w pięciu kategoriach: Firma Przyjazna Środowisku, Gmina Przyjazna Środowisku, Technologia Godna Polecenia, Promotor Ekologii, Produkt Godny Polecenia, Powiat Przyjazny Środowisku. Laureaci oprócz nagród przez rok w kraju i za granicą posługują się tytułem firmy, miasta czy gminy przyjaznej środowisku. Akcja adresowana jest do podmiotów gospodarczych, samorządów, szkół, organizacji pozarządowych i osób fizycznych.


- Dzięki szyldowi łatwiej jest ubiegać się o środki z funduszy europejskich. W ich budżetach jest sporo pieniędzy na ten cel. Od kilku lat Unia mocno wspiera tę tematykę u nas jeszcze zaniedbaną. Konkurs ma jeszcze jeden cel. Poprzez niego chcemy zachęcić wszystkie przedsiębiorstwa i jednostki samorządowe do podejmowania działań na rzecz ochrony i racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych. Mogą to robić, wdrażając wysokie standardy ekologiczne przy realizacji inwestycji czy też ukazaniu różnorodności działań podejmowanych na rzecz ochrony środowiska wśród przedsiębiorstw - mówi Krzysztof Masiuk, prezes stowarzyszenia "Europa Nasz Dom", głównego organizatora konkursu.


Od kilku lat wspierają go różne firmy i instytucje. Są wśród nich m.in. Liga Ochrony Przyrody. Polska Izba Ekologii, Krajowa Izba Gospodarki Odpadami, Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich. Honorowym patronem inicjatywy jest prezydent Aleksander Kwaśniewski.


Warto wspomnieć, że wśród laureatów konkursu nie brakuje firm i gmin z naszego regionu, są to m.in. miasto Tarnów, gmina Brzesko czy firma "Roleski". (AMIZ)


 

Komentarze...