Wypowiedź Barbary Marianowskiej
access_time 2004-11-13 17:26:27

Klub Parlamentarny PiS wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec posłanki Barbary Marianowskiej. Zarzucono jej przygotowanie niezgodnej z programem partii instrukcji do głosowania nad nowelizacją ustawy o doradztwie podatkowym. Zamieszczamy wypowiedź Barbary Marianowskiej w tej kwestii.

Posłowie klubu PiS zwracali uwagę na „sprzeczność między instrukcją a szeroko znanym programem Prawa i Sprawiedliwości, który przeciwstawia się przywilejom i monopolom wyróżnionych grup zawodowych, realizowanym ze szkodą dla obywateli”- czytamy w oświadczeniu klubu PiS



[[fotka1]]Wypowiedź Barbary Marianowskiej


Zgodnie z programem PiS zgadzam się i popieram to, że wszelki nepotyzm w samorządzie zawodowym, a także brak dostępu do zawodu jest ich wynaturzeniem, prowadzącym do korporacyjności w złym tego słowa znaczeniu. Jestem też głęboko przekonana o tym, że jeśli mówimy o pewności prawa w demokratycznym państwie, to jednym z wyróżników demokratycznego państwa jest jego deetatyzacja, czyli samorządność obywateli. Wyrazem tej samorządności jest nie tylko samorządność lokalna, ale w granicach ustalonych prawem, samorządność zawodowa. Rząd przedstawił niekonstytucyjny projekt zmian w wyniku, którego czynności zawodowe zastrzeżone w ustawie dla podmiotów uprawnionych do zawodowego doradztwa podatkowego wykonywałyby podmioty uprawnione do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W sposób bałamutny rząd spłycił to do wystawiania deklaracji PiT, co nie jest prawdą. Dzisiaj osoby uprawnione do prowadzenia ksiąg mogą w obecnym stanie prawnym wystawiać deklaracje w związku z prowadzonymi księgami. Niestety poprawka rządowa zmierzała do nadania czynności doradztwa podatkowego, osobom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg wykonywania nawet w sytuacji, gdy nie będą one prowadziły ewidencji rachunkowych i podatkowych.



Jednym z wielu powodów przeciw tym poprawkom było to, że osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg nie mają statusu zawodu zaufania publicznego. Ma to istotne znaczenie w odniesieniu do standardów zawodowych. Polega to między innymi na tym, że osoby uprawione do prowadzenia ksiąg mogłyby wykonywać czynności ustawowe doradcy, nawet wtedy, kiedy ich współmałżonek byłby zatrudniony w aparacie skarbowym na stanowisku związanym z orzekaniem lub wymierzaniem podatków, co w oczywisty sposób jest ścieżką do nadużyć czy też korupcji. Taki stan rzeczy jest niemożliwy w przypadku doradców podatkowych, którzy są zobowiązani do realizacji wielu dyrektyw zawodowych, w tym także i takich: nie mogą wykonywać zawodu, jeżeli ich współmałżonek jest zatrudniony w aparacie skarbowym na stanowisku związanym z orzekaniem lub wymierzaniem podatków, lub w przypadku, gdy doradca do zawodu przyszedł z aparatu skarbowego nie może świadczyć usług na rzecz osób, których sprawy rozstrzygał będąc pracownikiem aparatu. Gdybyśmy jako Klub PiS zagłosowali za poprawkami rządowymi lub zaproponowanymi również przez PO to byłoby to przeciwko obywatelowi. Patrząc na to z tej strony, uważam, że w głosowaniu pod moim przewodnictwem była zachowana linia PiS „nie dawać przywilejów grupie zawodowej ze szkodą dla obywatela”, do czego niestety zmierzał rząd.



Warto też wiedzieć, że zawód doradcy podatkowego jest jedynym zawodem prawniczym, w którym nie korporacja, lecz organy Państwa są zobowiązane do dopuszczenia do jego wykonywania. Jak wynika z regulacji ustawy o doradztwie podatkowym egzamin dopuszczający do wpisania na listę doradców podatkowych, po odbyciu stosownej praktyki, w tym w organach skarbowych, jest przeprowadzany przez Państwową Komisję Egzaminacyjną, w której doradcy podatkowi stanowią 40% nie większość. Rozwiązanie to moim zdaniem, w uniemożliwia nepotyzm samorządu zawodowego. Po zdaniu egzaminu i odbyciu praktyki samorząd zawodowy musi wpisać osobę spełniająca te warunki na listę, bez możliwości odmowy.



Barbara Marianowska  


 


 


 


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A