Wysyp... stulatków
access_time 2005-01-04 07:53:50

W tym roku powinno spłynąć więcej niż zwykle gratulacji na ręce tych mieszkańców regionu, którzy ukończyli 100 lat. W tarnowskim KRUS-ie nie pamięta się tak obfitego w zapowiadające się niezwykłe urodziny roku.

Z danych oddziałów KRUS i ZUS w Tarnowie wynika, że obecnie w powiatach: bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim i tarnowskim (grodzkim oraz ziemskim) żyje 17 osób, które mają co najmniej sto lat. Piątego stycznia w Tarnowie kolejna osoba, która jest klientem ZUS-u, będzie obchodzić setne urodziny.


- Na 2005 rok zapowiada się bardzo duży wzrost liczby stulatków - informuje Maria Gruchała z oddziału Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych w Tarnowie. - W tym roku aż 11 osób, naszych klientów, ma obchodzić setne urodziny.Statystyki jeszcze raz potwierdzają, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn, bo to one stanowią w większości grupę najstarszych mieszkańców regionu.Zakłady ubezpieczeń przewidują dla stulatków dodatkowe premie za długowieczność. Zgodnie z obowiązującą ustawą każda osoba, wraz z ukończeniem 100 lat, otrzymuje do pobieranych dotychczas świadczeń - emerytury lub renty - dodatek w wysokości 1829 zł brutto.Stulatkowie, pytani najczęściej na okoliczność wielkich urodzin o tajemnicę długowieczności, udzielają zwykle różnych odpowiedzi. Wydaje się, że wielką rolę w tej sprawie odgrywa tzw. gen długowieczności. Zdarza się często, że w rodzinach obecnych stulatków były osoby, które również bardzo długo żyły.WiesŁaw ZiobroDziennik Polski 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A