Grosze na metry
access_time 2005-01-07 08:38:55

Wiele spółdzielni mieszkaniowych w Tarnowie nie wie jeszcze, w jakim stopniu mogą podrożeć w tym roku czynsze. Ze wstępnych szacunków wynika jednak, że jeśli dojdzie do podwyżek, nie powinny być one wysokie.

W największej spółdzielni w mieście - w TSM - w zasobach której mieszka niemal jedna czwarta Tarnowa, usłyszeliśmy, że przynajmniej do końca marca nic się nie zmieni. - Mamy na myśli przede wszystkim opłaty czynszowe jako takie, czyli koszty zależne od spółdzielni, co do reszty opłat, od nas niezależnych, na razie się nie wypowiadamy - poinformowano nas.


W drugiej co do wielkości spółdzielni "Jaskółka" wstępnie szacuje się, że za każdy metr kwadratowy mieszkania przyjdzie płacić o 2 grosze więcej. - Drożeją: energia, prąd, woda, odprowadzanie ścieków. To wszystko będzie miało wpływ na wysokość rachunków, ale decyzje podejmie Rada Spółdzielni. Na razie w tej sprawie dyskutujemy - mówi Stanisław Plichta, prezes "Jaskółki".Spółdzielnia Mieszkaniowa "Mościce" administruje lokalami przejętymi w latach 90. od Zakładów Azotowych. Tutaj już wiadomo, że średnia podwyżka czynszów wyniesie 4,2 proc.O wysokości opłat w mieszkaniach komunalnych Miejskiego Zarządu Budynków, spółki z o.o., zadecyduje miasto. - Na ten rok prezydent miasta nie planował podwyżek, lecz może się to zmienić w związku z nowelizacją ustawy o ochronie praw lokatorów - informuje Ewa Staud, szefowa miejskiego referatu ds. gospodarowania zasobami mieszkaniowymi. - Ustawa ta przewiduje możliwość obniżenia stawek czynszu tym lokatorom, którzy spełnią określone kryteria. Chodzi o lokatorów o najniższych dochodach. W tej chwili trudno dokładnie powiedzieć, jaka ich ilość wchodzi w grę, sprawa musiałaby być poprzedzona jeszcze stosowną uchwałą Rady Miasta. Możliwe jednak, że w nowej sytuacji, aby utrzymać przynajmniej dotychczasowy poziom nakładów na remonty i utrzymanie budynków komunalnych, prezydent zadecyduje o podwyżce czynszów. Mieszkania komunalne zamieszkują także lokatorzy, których ciągle stać na zapłacenie wyższych czynszów.Na pewno wyższe rachunki zapłacą lokatorzy prywatnych kamienic, gdyż ustawa mówi o możliwości uwalnianiu czynszów, ale w Tarnowie brakuje jeszcze w tej sprawie szczegółów.W tym roku w Tarnowie zdrożały lub mają zdrożeć w najbliższych miesiącach: energia elektryczna (średnio o 2,7 proc.), gaz ziemny (ok. 6 proc.), energia cieplna (5,5 proc.), woda i odprowadzanie ścieków (4,5 proc.). Podwyżki te w głównym stopniu zadecydują o wysokości rachunków.W tarnowskich spółdzielniach mieszkaniowych kilkanaście proc. lokatorów ma długi z powodu zaległości w opłacaniu czynszów.WiesŁaw ZiobroDziennik Polski


 


 

Komentarze...