Tuchów - 100 rocznica koronacji Cudownego Obrazu
access_time 2004-09-30 09:31:27

W piątek 1 pażdziernika rozpoczynają się w Tuchowie uroczystości 100 rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Prezentujemy program uroczystości.


[[fotka1]]Piątek 1.10.2004r


godz. 17:00 – Uroczyste Nieszpory Maryjne


godz.18:00 – Msza św. I zakończenie nowenny przed uroczystością


godz. 19:00 - Koncert organowy prof. Juliana Gembarowskiego


 


Sobota 2.10.2004r


godz.17:30 – Koncert pieśni Maryjnych w wykonaniu chóruPuellae Orantes pod dyrekcją      ks.Władysława         Pachoty


godz. 18:00 – Eucharystia jubileuszowa sprawowana pod przewodnictwem bpa Wiktora Skworca, ordynariusza diecezji tarnowskiej.


godz. 20:20 – Różaniec


godz. 21:00 – Apel Maryjny z procesją z lampionami na plac  koronacyjny.


 


Niedziela 3.10.2004r


godz. 10:30 – Święcenia diakonatu


godz. 13:00 – Wręczenie dzieciom różańców


godz. 17:00 – Procesja różańcowa na dróżkach różańcowych


 


Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej


 


Istnieje pobożna legenda, że Obraz Matki Bożej Tuchowskiej pojawił się w sposób cudowny na Lipie. Może podstawą takiego opowiadania była dawna nazwa wzgórza, na którym stoi obecny kościół z Cudownym Obrazem; wzgórze nazywało się „Lipie,, stąd określenie Matka Boża na Lipiu„. Krążyły też starodawne opinie, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej przywędrował z Węgier. Według obecnego stanu badań Obraz został namalowany w Polsce w połowie XVI wieku. Pochodzi prawdopodobnie z polskiej szkoły malarskiej Mistrza Ołtarza z Bodzentyna.


Wymiary 58.2 k 44 cm. Namalowany jest na desce lipowej, tłustą temperą na zaprawie kredowej. Przedstawia Matkę Bożą do potowy postaci, która trzyma Dzieciątko Jezus na lewym ręku, zaś w prawej ręce różę.
Matka Boża w obecnym stanie malowidła przybrana jest w czerwoną suknie podchodzącą pod szyje i błękitny płaszcz. Głowa Jej jest bez welonu, a ciemne włosy swobodnie spływają na ramiona. Twarz Maryi Jest szczególnie piękna bardzo młoda, promieniująca prawdziwie matczyną miłością. Oczy szeroko otwarte, spoglądające poważnie, a zarazem z ogromną dobrocią.


Dzieciątko Jezus jest przedstawione w całej postaci. Prawa jego ręka spoczywa na błękitnej kuli symbolizującej ziemię, zwieńczonej krzyżem, natomiast lewa rączka Dzieciątka błogosławi lub udziela łaskawego pozdrowienia bądź zaproszenia.


Obecnie Obraz Matki Bożej Tuchowskiej znajduje się w odnowionym kościele i ołtarzu głównym. Tradycja głosi, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej nie od razu byt umieszczony w ołtarzu Mówi się, że początkowo mógł być on noszony w feretronie procesyjnym, o czym świadczyć maże wizerunek Ukrzyżowanego na rewersie.


Koronacja Obrazu odbyła się 2 października 1904 roku, w 50-rą rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Dokonał jej Ordynariusz tarnowski, bp. Leon Wałęga, przy udziale innych biskupów, prawie 2000 kapłanów i około 130 tysięcy wiernych.


W czasie Wielkiego Odpustu, w roku milenijnym 1966, cudowny Obraz został przeniesiony na całą dobę do kaplicy na dziedzińcu. W uroczystościach przed wystawionym obrazem uczestniczył ówczesny metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła.


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A