Szkoły do likwidacji
access_time 2004-12-10 08:37:41

Szkoła Podstawowa nr 5 ma zostać zlikwidowana w ciągu najbliższych kilku lat, a jej obwód szkolny podzielony między sąsiadujące szkoły. Będzie to tzw. likwidacja etapowa, polegająca na tym, że uczniowie uczący się w murach szkolnych piątki nadal będą chodzić do SP 5. Nie byłoby już natomiast naboru do klas pierwszych.

Dzieci z obwodu szkolnego SP 5 musiałyby rozpoczynać naukę w którejś z okolicznych placówek szkolnych prowadzonych przez miasto. Władze miejskie argumentują swoją propozycję koniecznością oszczędzania i niżem demograficznym.


Szkoła Podstawowa nr 5 nie będzie jedyną szkołą, która ma zostać zlikwidowana. Pod obrady radnych powróci także pomysł zlikwidowania Zespołu Szkół Kolejowych, znajdującego się obecnie w parterowym budynku koło dworca PKP. W przypadku Zespołu Szkół Kolejowych na sesji padnie wniosek o rozwiązanie z dniem 31 sierpnia ZSK i likwidację szkół wchodzących w jego skład.



Zespół Szkół Kolejowych słynie ze swoich klas wojskowych. Uczniowie ZSK występują w mundurach wojskowych podczas wielu uroczystości patriotycznych w mieście i regionie. Ostatnio można było ich zobaczyć w Pleśnej, podczas uroczystości poświęconych Bitwie pod Łowczówkiem, której rocznica przypada w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.



Klasy wojskowe, wraz z tym, co pozostanie po ZSK, zostaną przeniesione od nowego roku szkolnego do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika. Taka jest propozycja.



- Należy podkreślić, że zgodę na przeniesienie do ZSOiT uzgodniono pomiędzy dyrekcjami obu szkół i powiadomiono o tym środowisko Zespołu Szkół Kolejowych - twierdzi wiceprezydent miasta Wojciech Magdoń, odpowiedzialny za sprawy miejskiej oświaty. - Proponowane rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na warunki nauki uczniów obu szkół, a nawet może polepszyć ofertę edukacyjną dawnej odzieżówki o klasy wojskowe. Uczniowie dawnej kolejówki będą mieli natomiast do dyspozycji szkolny internat w bezpośredniej bliskości siedziby szkoły.



Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna znajduje się w obiekcie Spółdzielni Inwalidów "Tarnospin", w związku z czym miasto odprowadza czynsz za wynajem budynku. Władze miasta zaproponowały więc rozpoczęcie jej likwidacji poprzez nie dokonywanie naboru do klas pierwszych. Uczniowie o potrzebie kształcenia specjalnego byliby przyjmowani do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Romanowicza. Tym, którzy uczęszczać będą do szkoły objętej likwidacją zapewniono by naukę aż do czasu ukończenia szkoły.



W przypadku Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Samochodowych w Zbylitowskiej Górze również zaproponowano nie dokonywanie już naboru do wchodzących w jej skład szkół o cyklu kształcenia czteroletnim, a także likwidację internatu oraz warsztatów szkolnych. Władze wypowiedziały już umowę najmu części budynku przy ul. Pszennej - Zgromadzeniu Najświętszego Serca Jezusowego Sacre-Coeur, z okresem wypowiedzenia wynoszącym cztery lata szkolne. Umowa ulegnie więc wypowiedzeniu z dniem 31 sierpnia 2008 r. i wtedy te szkoły ostatecznie przestaną istnieć.



Janusz Smoliński



Dziennik Polski


 


 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A