Dziś w kioskach pojawi się "Tratwa"
access_time 2005-01-28 08:16:14
Dziś na tarnowskim rynku prasowym debiutuje czasopismo społeczno-kulturalne "TRATWA", czyli Tarnowski Raptularz Aktualności Tudzież Wiadomości Ambitnych. Jego wydawcą jest Stowarzyszenie Akademickie "TRATWA", powstałe na bazie dotychczasowego Duszpasterstwa Akademickiego.

- Naszym podstawowym celem jest szeroka integracja tarnowskiego środowiska studenckiego oraz młodej inteligencji techniczno-humanistycznej - pisze w słowie wstępnym redaktor naczelny, znany tarnowski poeta i dziennikarz Ryszard Zaprzałka. - Chcemy robić to głównie poprzez kulturę i sztukę, w oparciu o chrześcijański światopogląd i tradycyjne wartości, takie jak: Bóg - Honor - Ojczyzna".


Jak tłumaczy Ryszard Zaprzałka, w powszechnej opinii tarnowskie środowisko akademickie jest mocno podzielone i porozbijane, w myśl zasady "każdy sobie rzepkę skrobie". Stąd pomysł, aby rzucić na wzburzone fale studenckiej egzystencji tratwę ratunkową w postaci gazety. - Jej kształt zrodził się podczas ubiegłorocznego, grudniowego Festiwalu Filmowego "Vitae Valor", organizowanego co roku przez tarnowskich studentów ze Stowarzyszenia Akademickiego "Tratwa" - dodaje.Asystentem kościelnym "Tratwy", a raczej jej sternikiem, jest duszpasterz akademicki, ks. Artur Ważny, dyrektor Wydziału Młodzieży Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Właśnie podczas tego Festiwalu rzucono "pierwsze koty za płoty", wydając cztery numery gazetki festiwalowej "Echo Tratwy", bardzo życzliwie przyjętej przez festiwalową publiczność. Idąc niejako za ciosem, młody i ambitny zespół redakcyjny, złożony w znacznej części ze studentów, podjął pionierskie wyzwanie systematycznego wydawania w Tarnowie czasopisma społeczno-kulturalnego.- Będziemy chcieli w ten sposób wypełnić lukę na lokalnym rynku prasowym, na którym, po upadku tygodnika "Echo Tarnowa", pozostało tylko "Temi" - mówi Ryszard Zaprzałka.Pierwszy, promocyjny numer "Tratwy" robi bardzo dobre wrażenie, jest atrakcyjnie opracowany, tak pod względem graficznym (Główna w tym zasługa red. graficznego gazety Tomasza Habiniaka - podkreślają twórcy gazety), jak i merytorycznym. Tematem wiodącym jest obszerna relacja z ostatniego Europejskiego Spotkania Młodych w Lizbonie - ciekawy tekst uczestniczki tego wydarzenia, Eweliny Srebro ze Skrzyszowa oraz oryginalny esemesowy diariusz ks. Artura Ważnego.Zwracają uwagę relacje z wizyty znakomitego aktora Andrzeja Seweryna w Tarnowskim Teatrze (Izabela Bieniek i Ryszard Zaprzałka) oraz z II Koncertu Charytatywnego CenterMedu (Laura Solakiewicz). Na "Tratwie" otwarto także... Salon Filmowy, którego gospodarzem jest Jerzy Świtek, odbyła się w nim interesująca dyskusja panelowa na temat głośnego filmu "Upadek".W nowym piśmie są stałe felietony, m.in. Ryszarda Smożewskiego i jeden z hitów byłego "Echa Tarnowa" - rubryka Pegaz, który tym razem osiadł na Tratwie. Panie mogą zaś "studiować" w Akademii Zdrowia i Urody, której "rektorem" jest Laura Solakiewicz, a panowie rozbroić "Bombę atomową", czyli najnowszą płytę kultowego zespołu "U2". Nowe pismo liczy 28 stron.- Na razie "Tratwa" będzie ukazywać się raz w miesiącu, aby docelowo przekształcić się w tygodnik - zapowiada Ryszard Zaprzałka. - W ambitnych zamierzeniach młodego zespołu redakcyjnego winno to nastąpić jeszcze przed wakacjami, czego tratwowiczom szczerze życzymy.Tekst i fot. Janusz SmolińskiDziennik Polski 

Komentarze...