Koncert zespołu Alchemik
access_time 2005-02-14 14:00:00
W najbliższy czwartek tj. 17 lutego o godz.19,30 w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpi zespół ALCHEMIK. Grupa, doskonale znana tarnowskim sympatykom jazzu, jest jednym z najciekawszych zjawisk na młodej, polskiej scenie (około)jazzowej.
Powstała w 1997 roku i od razu zaczęła odnosić sukcesy na wszystkich najważniejszych konkursach. Na festiwalu Jazz nad Odrą `97 Alchemik zdobył pierwszą nagrodę i tytuł "Nowej twarzy polskiego jazzu", drugie miejsce na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach oraz kolejne drugie miejsce na festiwalu Jazz Juniors `97 w Krakowie. Podsumowaniem tych triumfów był "Klucz do kariery" na Pomorskiej Jesieni Jazzowej`97 oraz zwycięstwo w 1998 roku na najbardziej dziś prestiżowym w Europie Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart w Belgii. W 1999 zespół został wyróżniony w corocznej ankiecie czytelników "Jazz Forum", natomiast w ankiecie krytyków "Polski Jazz lat 90-tych" znalazł się w pierwszej dziesiątce najważniejszych wydarzeń jazzowych ostatniej dekady.

W Tarnowie Alchemik zaprezentuje program, "Dracula in Bucharest", w którym sięgnął do stylistyki lat dwudziestych i trzydziestych, by ukazać swoje wyobrażenia na temat transylwańskiej legendy. Dlatego podczas koncertu znajdziemy ówcześnie popularne rytmy charlestona czy tanga. Jednak Alchemik nie byłby sobą, gdyby nie powyginał ich, nie odbił w krzywym zwierciadle, by w końcu powrócić do standardu i mrugając okiem powiedzieć "my się tylko bawimy". Każdy powinien zobaczyć Alchemika na żywo. Wtedy muzycy dają upust swojej energii, pomysłowości i humorowi, czego rezultatem są nieskończone muzyczne dialogi, zwariowane improwizacje i zaskakujące podejścia do znanych tematów, to naprawdę niezapomniane przeżycie.


Muzycy:
Grzegorz Piotrowski – saksofony (PL)
Marcin Masecki – fortepian (PL)
Marcin Murawski – bas (PL)
Robert Luty – perkusja (PL)
Komentarze...