Dokupili skrzynkę
access_time 2005-02-14 07:45:52

System monitoringu przeciwpowodziowego rzeki Białej został rozbudowany o dodatkowy punkt w Grybowie. Mieszkańcy powiatu tarnowskiego będą dzięki temu ostrzegani przez powodzią, zanim jeszcze fala powodziowa dotrze do położonej najbardziej na południu powiatu niewielkiej Pławnej.

Dotąd system monitorowania rzeki Białej składał się z czterech elektronicznych czujek, montowanych na mostach w razie zagrożenia powodziowego. Wiesza się je na mostach w Pleśnej, Tuchowie, Golance i właśnie w Pławnej.


Ubiegłoroczne zagrożenie powodziowe dowiodło jednak konieczności montowania jeszcze co najmniej jednej takiej sondy w górnym biegu rzeki. Została już zamontowana i przetestowana w miejscowości Biała Niżna koło Grybowa.System monitoringu rzecznego rzeki Białej działa od lipca 2002 r. Czujki montuje się w tym celu na mostach, w specjalnych stelażach zamykanych na kłódkę.Informacje o stanie rzeki przekazywane przez rzeczne sondy - za pomocą telefonii komórkowej, podawane są następnie na stronach internetowych tarnowskiego Starostwa.  (Smol)Dziennik Polski 

Komentarze...