Muzeum - wystawy 2005
access_time 2005-02-18 10:43:12

Około 5 procent zbiorów Tarnowskiego Muzeum jest eksponowanych na stałych wystawach. To więcej niż w Ermitażu. Ponad 5000 zabytków wędrowało w ramach zagranicznych wystaw – jest to 10 % tego co zostało pokazane widzom.

[[fotka1]]31 wystaw czasowych – eksponowanych w 35 miejscach. Tarnowskie zabytki zobaczono w Mołdawii, Czechach, Francji, Grecji, na Słowacji i Ukrainie.Dyrektor Tarnowskiego Muzeum Adam Bartosz przedstawił na konferencji prasowej sprawozdanie z ubiegłorocznych aktywnych działań muzeum jednocześnie zapowiadając główne zamierzenia i planowane przedsięwzięcia na rok 2005.Dziś prezentujemy planowane na rok 2005 wystawy stałe i czasowe, które będziemy mogli zobaczyć w placówkach Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Ratusz w Tarnowie – Mieści się w nim ekspozycja najcenniejszych kolekcji Muzeum. Eksponowane są tu przepiękne zbiory porcelany, począwszy od miśnieńskiej, aż po wyroby firm wiedeńskich i berlińskich, a także kolekcja sreber. Około 100 obrazów tworzy galerię prezentującą portret polski z XVII i XVII w. W galerii malarstwa współczesnego znajdują się dzieła Kossaka, Malczewskiego, Wyspiańskiego. W Ratuszu mieście się też wystawa o gen. Józefie Bemie, a także ekspozycja dawnej broni.
Wystawy czasowe:  Europejskie skarby Muzeum Okręgowego w Tarnowie, część 1 - sztuka polska do XVIII w. 
„Realia Rady Miasta Tarnowa” (marzec)
Wystawy wypożyczone: „Gabriel Morvay – malarz i uchodźca” wystawa prac ze zbiorów prywatnych przyjaciół Artysty (maj-wrzesień)Gmach Główny wystawy czasowe: „Skarby Muzeum Okręgowego  Tarnowie część 2 Sztuka polska XIX – XX w” (styczeń kwiecień)
”Bitwa pod Gorlicami” – (maj-grudzień)
Wystawy wypożyczone: ”60 lat tarnowskiego Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków” (kwiecień?)

Galeria Piwnica – Ostatnia droga Wincentego Witosa- W 60 rocznicę śmierci (wrzesień)
Wystawy wypożyczone: Cmentarze wojskowe z I Wojny Światowej z Galicji Zachodniej.Muzeum Etnograficzne w Tarnowie – „Cyganie Historia – Kultura” – Jedyna w Europie stała ekspozycja poświęcona dziejom i kulturze Romów. Uzupełnia ją część plenerowa zorganizowana na muzealnym dziedzińcu. Jest to tabor cygański, który urządza się na sezon letni
Wystawy czasowe:
”W babcinej izbie” – do maja
„Miłość ludowa” – maj-listopad
”Z turoniem” – tarnowskie zwyczaje bożonarodzeniowe i zapustne – grudzień 2005- marzec 2006.Zamek w Dębnie – Wnętrza zamku urządzone są z zachowaniem cech różnych epok od gotyckiej kaplicy po renesansową salę rycerską, sale barokowe i rokokowe, po reprezentacyjną salę koncertową.
Wystawy czasowe:
”Szopka Dębińska” – wystawa pokonkursowa styczeń luty
cykl wystaw - ”W kręgu kolekcjonerów”:
”Medale z wizerunkami królów polskich z kolekcji De Meyera z Gorlic”  (kwiecień – maj)
”Akcesoria kobiece ze zbiorów Katarzyny Sosenko z Krakowa” (czerwiec – wrzesień)
”Rycerstwo i zamki w ekslibrisie ze zbiorów T. Czosnki” -  (październik -listopad).Dwór w Dołędze – Wnętrza XIX wiecznego dworku – Jest to jeden z nielicznych dworów na tym terenie, który zachował się do naszych czasów niemal z pełnym wyposażeniem. Z wielkim pietyzmem odrestaurowane wnętrza i meble, nawiązują wystrojem do kilku wątków historycznych z którym związane są dzieje dworu (głównym z nich jest Powstanie Styczniowe).Muzeum Jana Matejki Koryznówka w Nowym Wiśniczu. –  Mały dworek drewniany z połowy XIX w mieszczący biograficzne muzeum Jana Matejki. Matejko bywał tu często, ponieważ tutaj mieszkała jego żona Teodora z Giebułtowskich.Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Muzeum biograficzne poświęcone wybitnemu politykowi polskiemu. Muzeum Witosa stanowi duża zagroda, którą on sam zbudował i w której gospodarował aż do śmierci. Wnętrze zachowało wiele pamiątek po słynnym właścicielu. Kilkaset metrów dalej znajduje się zrekonstruowana chata z XIX w, w której urodził się i wychował W. Witos.
Wystawy czasowe:
”Władysław Reymont w Wierzchosławicach” – w 80 rocznicę Dożynek Reymontowskich (wystawa plenerowa w trakcie uroczystości rocznicowych. Dom Ludowy (sierpień- wrzesień).Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu – Malowana chata. Od końca ubiegłego  wieku zanotowano w tym rejonie zwyczaj zdobienia wiejskich chat malowanymi na ścianach kwiatami. Najbardziej znaną pośród tutejszych malarek była Felicja Curyłowi i w jej zagrodzie znajduje się stała ekspozycja.Tarnowskie Muzeum będzie organizatorem wystaw także poza swoim placówkami, tak krajowych jak zagranicznych:
”Cyganie. Historia i kultura” – Bielsko Biała (luty-marzec)
”Archeologia gminy Tuchów” – GOK Tuchów (maj-czerwiec)
”Zamek w Czchowie” – modernizacja stałej wystawy na zamku w Czchowie
”Karykatura francuska” – w ramach Festiwalu Komedii Talia w Teatrze Tarnowskim (październik)
”Wieś polska w rzeźbie i malarstwie” – Muzeum w Hohenfelden - w ramach współpracy Małopolska – Turyngia. 

Komentarze...