Prokuratorskie dyżury
access_time 2005-02-18 11:27:41

Już po raz trzeci ogłoszono w Polsce Tydzień Ofiar Przestępstw, podczas którego sądy i prokuratury służą radą i pomocą osobom pokrzywdzonym, poszukującym sprawiedliwości. 22 lutego organizowana jest w Warszawie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Polskie Centrum Mediacji sesja poświęcona tej problematyce.

Tegoroczna edycja TOP (pod hasłem "Rok sprawiedliwości naprawczej") jest trzecią z kolei, potrwa tym razem od 21 do 25 lutego. Także w tarnowskim regionie zaplanowano w tych dniach sędziowskie i prokuratorskie dyżury.


- W każdej z naszych rejonowych prokuratur w Tarnowie, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej będzie dyżurował wyznaczony prokurator w godzinach 8-15.45. Będzie do dyspozycji osób pokrzywdzonych, które nie zawsze wiedzą, jak dochodzić swoich racji - informuje Bożena Owsiak, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.W minionym roku, w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw, tarnowskie prokuratury odwiedziło ponad 70 osób. Dwie z nich, po rozmowie wyjaśniającej, zdecydowały się złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Pozostałe mogły lepiej zrozumieć swoją sytuację prawną i możliwości obrony, występowania o zadośćuczynienie.- Jak wynika z naszych spostrzeżeń, ludzie zgłaszający się na prokuratorskie dyżury doświadczają najczęściej przemocy domowej, łamania praw pracowniczych. I nie wiedzą, jak sobie poradzić w sytuacji różnych zagrożeń. Świadomość prawna w społeczeństwie jest wciąż słaba i - choćby dlatego - Tydzień Ofiar Przestępstw jest potrzebny - konkluduje B. Owsiak. (mab)Dziennik Polski

Komentarze...