W kościółku na Burku...
access_time 2005-07-15 16:02:05
Dziś rozpoczyna się tygodniowy odpust w kościółku na tarnowskim Burku. Jak co roku, odbywa się między 15 a 22 lipca. Uroczyste rozpoczęcie odpustu zaplanowano na dziś tj. na piątek na godz. 18.30. Jutro, tj. w sobotę, będzie główny dzień odpustu. Na godz. 18.30 zaplanowano wtedy pontyfikalną msze odpustową.

W tarnowskim sanktuarium maryjnym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz pochodzi z XVI wieku. W ub. roku minął jubileusz 150-lecia umieszczenia obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w kościółku.Nie dotrwały niestety do naszych czasów żadne materiały źródłowe dotyczące pochodzenia wizerunku Matki Boskiej Szkaplerznej, który znajduje się w maryjnym sanktuarium.


Jak twierdzą historycy, obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem na ręku znajdował się wcześniej w tarnowskiej katedrze, skąd został przeniesiony na Burek. Poza tym o pochodzeniu obrazu znajdującego się w liczącej ponad 500 lat drewnianej świątyni praktycznie nic nie wiadomo.


W latach 60-tych ubiegłego stulecia obraz Matki Boskiej Szkaplerznej przeszedł konserwacje i okazało się, że był dwukrotnie przemalowywany. Zastanawiano się wtedy nawet, czy nie przywrócić wizerunkowi Matki Boskiej poprzedniego, historycznego wyglądu. Po konsultacji z biskupem Ablewiczem, obraz pozostał w tej formie do jakiej przywykli mieszkańcy Tarnowa.


Kościołek na Burku istnieje już od 1458r. i jest drugą konstrukcją drewnianą wzniesioną w tym miejscu. Pierwsza uległa spaleniu, najprawdopodobniej w 1617r., podczas wielkiego pożaru miasta.

W przeszłości niewielki kościółek należał do parafii katedralnej. Na Burku nie było odrębnej parafii, która została utworzona dopiero w 1980r. Drewniany kościółek był przez wieki kościołem pomocniczym tarnowskiej katedry.
(Smol)
Dziennik Polski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A