Piękno natury...
access_time 2005-07-19 16:42:09
Prezentowana aktualnie w Galerii Mościckiej Fundacji Kultury wystawa to popis cierpliwości, dokładności, kunsztu i doboru materiału. Tak można ocenić prace Marii Ryby - 180 obrazów wykonanych haftem artystycznym.

Maria Ryba związana jest z Dąbrową Tarnowską. Absolwentka wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zawodowo związana jest pracą w jednym z banków. 'Taniec z iglą' to zajęcie uprawiane od dzieciństwa.
W ciągu lat doszła do perfekcji, wykonuje różnorodne techniki, ale nie jest to jedyne zajęcie: samodzielnie projektuje i szyje stroje. Pod ręką ma również szydełko i druty, klocki, słowem narzędzia dla cierpliwych, nietrudno domyślić się, że z wełny i nici wyczarówuje tez piękne dzianiny i koronki.

Hafty dominują w tej tworczości. Zbiór jest tak duży, że można urządzić wystawy. Ekspozycje haftów oglądano w Domu Kultury w Dąbrowie Tarnowskiej. Zainteresowanie było tak duże, że dwukrotnie wydłużono czas prezentacji wystawy. W Mościckiej Fundacji Kultury można oglądać jeszcze bogatszą kolekcję. 180 prac wykonanych zostało haftem krzyżykowym - obrazy przedstawiają pejzaże i kwiaty. To ulubiony motyw autorki.

Haft artystyczny jest wyjatkowo skomplikowaną dziedziną, która wymaga cierpliwości, dokładności oraz artystycznego zacięcia. Przy wyszywaniu haftów równie ważna jest kolorystyka, jak i technika oraz materiał. %%br%%(kis)Dziennik Polski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A