Klucz w Muzeum
access_time 2005-07-21 12:59:43
Tarnowski kirchol należy do największych i najciekawszych cmentarzy w południowej Polsce. Jest też jedną z najstarszych nekropolii żydowskich, o bogatej historii.
Cmentarz zajmuje ponad 3ha, z trzech stron otoczony jest murem ceglanym, a od strony ul. Słonecznej ogrodzeniem żeliwnym. Muzeum Okręgowe w Tarnowie zabiega o to, by nekropolia znalazła się na liście zabytków, które będą prezentowane w sposób szczególny, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Tarnowski cmentarz żydowski został założony w połowie XVI wieku. Miejsce wytyczono z dala od miasta, na terenie ówczesnej wsi Pogwizdów. Najstarsza cześć tego cmentarza stanowi teren położony po lewej stronie od wejścia, wzdłuż ulicy Szpitalnej. Później teren był powiększany, ostatnio granice poszerzono w 1924 roku.

Przez wiele lat miejsce było dewastowane. W końcu położono temu kres. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy nekropolia zajeło się Towarzystwo Kultury i Opieki nad Zabytkami Żydowskimi. Od tamtej pory cmentarz jest porządkowany. Na co dzień brama jest zamknięta, klucz znajduje się jednak w Muzeum i w każdej chwili mozna go wypożyczyć. Tak dzieje się zawsze, gdy do Tarnowa przyjeżdża grupa turystów z zagranicy. Obywatele żydowskiego pochodzenia z zainteresowaniem zwiedzają nekropolie.

Muzeum Okręgowe zabiega o to, by także mieszkańcy województwa zwrócili baczniejszą uwagę na to historyczne miejsce. Okazją do prezentacji są Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. Niewykluczone, że podczas przyszłorocznej edycji tarnowski kirchol znajdzie się na liście zabytków polecanych do zwiedzania.

Wcześniejsze plany dotyczą wytyczenia trasy zwiedzania tego miejsca, poprowadzenia turystów do miejsc pochówku ludzi wybitnych, lub do nagrobków, które z punktu widzenia historyka sztuki, stanowią unikat.%%br%%





 (Kis)




Dziennik Polski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A