"Szafa" nagrodzona
access_time 2005-07-26 02:13:30
Premiera "Szafy" Moniki Kufel na deskach tarnowskiego Teatru odbyła się w styczniu tego roku. Monodram był nagradzany od samego początku. Miłośnicy teatru oglądali go w Krakowie i we Wrocławiu, w Macedonii, a w przyszłym roku spektakl zawędruje do Kijowa.

 hspace="Szafa" to monodram w wykonaniu Moniki Kufel z Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Scenariusz napisała Monika Kufel i Marcin Biały opierając się na motywach utworów Hanny Krall i Olgi Tokarczuk oraz fragmentów "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Spektakl powstał na tarnowskiej scenie, we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną we Wrocławiu. Jest indywidualnym dyplomem Moniki Kufel zrealizowanym pod opieką Wiesława Hejno. Dotyka problemów współczesności, zagrożenia, samotności, strachu. Wiarygodny, przejmujący monodram od pierwszej chwili skupia naszą uwagę, wyzwala refleksje na temat sensu współczesnego świata. Kreacja aktorska młodej aktorki została już nagrodzona przez jury Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

 

"Szafę"  zaprezentowano pod tarnowską Bimą (w ramach Dni Kultury Żydów Galicyjskich), na Festiwalu Kultury Żydowski w Krakowie i na dwóch  międzynarodowych festiwalach w Macedonii - Międzynarodowym Festiwalu Monodramów w Bitoli i  Festiwalu "Aktor Europy". Na tym ostatnim festiwalu Monika Kufel otrzymała nagrodę ministra kultury Macedonii, a spektakl spodobał się wielu obserwatorom i został zaproszony, na kolejne festiwale, m.in. do Kijowa. Monodram będzie wystawiony również na Festiwalu Singera w Warszawie.

 

Od września monodram będzie jednym ze spektakli wpisanych w repertuar.

 

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A