Ćwiczenia z fantomem
access_time 2005-03-12 01:49:43

W Zespole Szkół Technicznych w Mościcach rozstrzygnięto w środę finał zorganizowanej już po raz dziewiąty Olimpiady Zdrowia i Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Została zorganizowana z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjanych z miasta Tarnowa i powiatu ziemskiego tarnowskiego, stąd wspólny patronat nad olimpiadą prezydenta miasta i starosty powiatu ziemskiego tarnowskiego.

Tradycyjnie co roku finał Olimpiady Zdrowia i Wiedzy o PCK odbywa się w auli Zespołu Szkół Technicznych, gdzie o nagrody i najlepsze miejsca ubiegają się drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych oraz indywidualnie uczniowie z poszczególnych szkół. Nie inaczej było również i w tym roku, gdzie do ścisłego finału zakwalifikowały się po trzy drużyny ze szkół powiatu ziemskiego tarnowskiego oraz miasta Tarnowa.



Zarówno w konkurencji indywidualnej, jak też drużynowej trzeba było wykazać się dużą wiedzą praktyczną w udzielaniu pierwszej pomocy przedlekarskiej, do czego używano oczywiście fantomu. Uczniów udzielających pierwszej pomocy przedlekarskiej oceniała lekarz medycyny Lucyna Czapla, która w tym roku weszła w skład trzyosobowego jury Olimpiady.



Podczas środowego finału Olimpiady Zdrowia i Wiedzy o PCK sprawdzano oczywiście także wiedzę teoretyczną młodych uczestników na tematy związane choćby z podstawowymi pojęciami z zakresu nauk medycznych oraz pytano ich także z zasad honorowego krwiodawstwa.



Ostatecznie z terenu powiatu ziemskiego tarnowskiego najlepiej w finale Olimpiady wypadła drużyna uczniowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Żabna, przed ZSP z Zakliczyna i LO z Tuchowa. Indywidualnie najlepsza okazała się Angelika Kaczyk (ZSP Żabno) przed trójką uczniów tuchowskiego liceum: Moniką Dudek, Dominikiem Lewickim i Katarzyną Niemiec.



Z terenu miasta Tarnowa najlepiej wypadła oczywiście drużyna uczniowska gospodarzy, czyli ZST w Mościcach, przed III LO i I LO. Indywidaulna kwalifikacja przedstawia się natomiast następująco: Bernadetta Stachura (ZST), Barbara Ciesielczyk (III LO) i Karol Piekielniak (I LO).



Dodajmy, że w trzyosobowym jury konkursu zasiadały także zasłużone dla PCK i honorowego krwiodawstwa postaci: Jan Gorgosz i Piotr Moździerz, który był jego przewodniczącym.



- Olimpiadę Zdrowia i Wiedzy o PCK wymyśliłem wspólnie z panią Urszulą Pacwą już dziewięć lat temu i cieszę się, że z roku na rok przybywa nam uczestników, a młodzież wie dzięki temu jak udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej - powiedział Stefan Wrona, prezes Zarządu Rejonowego PCK dla miasta Tarnowa.



(Smol)



 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A