Umowa z Niemcami
access_time 2005-08-16 15:32:13
Dzisiaj rano w Warszawie została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Gospodarki i Pracy PAIiIZ SA oraz firmą niemiecką MAN, która wybrała Niepołomice na fabrykę samochodów ciężarowych. W uroczystościach wzięli udział marszałek Janusz Sepioł oraz wicemarszałek Witold Śmiałek.

Podpisanie umowy pomiędzy Województwem Małopolskim i Gmina Niepołomice a firmą MAN w sprawie nowej inwestycji w Niepołomicach nastąpiło dzisiaj po południu (o godz. 14.00) w Zamku Królewskim w Niepołomicach. W spotkaniu wzięli udział Marcin Kaszuba podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy, Hakan Samuelsson prezes zarządu MAN AG, Anton Weinmann prezes zarządu MAN Nutzfahrzeuge AG oraz marszałek Janusz Sepioł i wicemarszałek Witold Śmiałek. 

 

Przypomnijmy, że podkrakowskie Niepołomice zostawiły z tyłu słowackie Koszyce w "walce" o lakalizację fabryki. Będzie ona montownią samochodów ciężarowych. Co roku ma z niej wyjeżdżać 15 tys. nowych ciężarówek. Będzie kosztować kilkadziesiąt milionów euro, mówi się nawet o 100 mln. Niemiecki koncern potrzebuje około 140 ha - na własny obiekt - 80 ha, a dla firm współpracujących - 60 ha.

 

Prezes MAN w swoim wystąpieniu podziękował partnerom inwestycji - polskim instytucjom publicznym, w tym władzon województwa małopolskiego. Podkreślił, że profesjonalne działania logistyczne oraz obietnice wsparcia rozwoju infrastruktury wpłynęły na ostateczną decyzję o lokalizacji fabryki w Niepołomicach. Marszałek Janusz Sepioł zaznaczył zaś, że budowana fabryki to projekt trudny, bo wymagający dużych nakładów finansowych i dotrzymania krótkich terminów, ale równocześnie niemiecka inwestycja to symbol, że Małopolska gotowa jest na realizację tak poważnych projektów.

 

Województwo już zaczyna przygotowania, m.in. przebudowę wiaduktu w Staniątkach i modernizację 800-metrowego odcinka drogi dojazdowej. Pozyskaniem ziemi zajmie się spółka Małopolskie Parki Przemysłowe, którą stworzą województwo małopolskie, Krakowski Park Technologiczny, Gmina Niepołomice i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.

 

BB

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A